Magda w Kuchni

Co jeść na kolację przy chorobie gravesa – Przykład diety

Co jeść na kolację przy chorobie gravesa - Przykład diety

Co jeść na kolację przy chorobie gravesa - Przykład diety

Przy konkretnym rodzaju schorzenia jest konieczna konkretna dieta, dzięki której możemy zadbać o swoje zdrowie. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa kolacja przy chorobie Gravesa? Czego należy unikać, a do dodać do jadłospisu?

Czym jest choroba Gravesa?

Jest to rodzaj choroby związanej z zaburzeniami mechanizmów kontroli układu immunologicznego. Przez to dochodzi do powstawania przeciwciał, które zwalczają struktury własnego organizmu. A to powodu zwiększenie wydzielania hormonów tarczycy.

Jaka dieta obowiązuje podczas choroby Gravesa?

Ze względu na sporą przemianę materii dieta powinna być wysokoenergetyczna, z dużą ilością białka (do 1,5-2 g na kg ciała). Jednocześnie należy pamiętać o ograniczeniu tłuszczu. Nie powinien przekraczać 20-25% zapotrzebowania kalorycznego. Ponadto warto zadbać przede wszystkim o tłuszcze roślinne.

Od tego, jak dokładnie będzie wyglądać dieta, zależy przypadek konkretnego pacjenta. Choć zdecydowana większość osób chudnie, to zdarzają się takie, które przybierają na wadze.

Jadłospis powinien zawierać dużo małych posiłków, np. 5-7. Dzięki czemu zawsze będzie zaspokojone zapotrzebowanie kaloryczne oraz organizm będzie otrzymywał odpowiednią dawkę witamin i minerałów.

Na co należy zwrócić uwagę podczas diety?

Przykładowe przepisy na kolację

Kolacja jest ważnym posiłkiem, więc warto zadbać, by była pełnowartościowa i lekkostrawna. W czasie choroby może być także rozmaita i bardzo smaczna.

Przepis na pastę twarogową z awokado

Składniki

Wykonanie

Przepis na sałatkę ze szpinakiem, kurczakiem i truskawkami

Składniki

Sos:

Wykonanie

Exit mobile version