Magda w Kuchni

Co jeść na obiad przy chorobie Gravesa? – przykład diety

Co jeść na obiad przy chorobie Gravesa? - przykład diety

Co jeść na obiad przy chorobie Gravesa? - przykład diety

Choroba Gravesa to nic innego jak nadczynność tarczycy. W jej przebiegu tarczyca charakteryzuje się nadmierną produkcją hormonów, które skutecznie zaburzają ogólną gospodarkę hormonalną organizmu. Dają one też szereg nieprzyjemnych objawów, więc dieta jest jednym ze sposobów na ich załagodzenie. Co jeść na obiad przy chorobie Gravesa?

Choroba Gravesa- podstawowe zasady diety

Choroba Gravesa jest nadczynnością tarczycy. Co ciekawe, schorzenie to jest w naszym kraju diagnozowane coraz częściej, w szczególności wśród osób młodych. Z nadczynnością tarczycy można żyć, gdyż nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla życia, niemniej jednak jej objawy, które nie będą w odpowiedni sposób kontrolowane, mogą skutecznie przyczynić się do obniżenia jakości życia. W pierwszej kolejności warto podkreślić, że choroba Gravesa polega na mocno podniesionym poziomie przemiany materii, a to z kolei związane jest z tym, że chorzy mogą niezwykle szybko tracić na wadze, co w połączeniu z ewentualną terapią farmakologiczną, może doprowadzić do znacznego wyniszczenia organizmu. Warto zauważyć, że w związku z tym dieta powinna być możliwie wysokokaloryczna. Zaleca się, by chorzy borykający się z nadczynnością tarczycy, powinny spożywać  od 3500 do nawet 4500 kalorii, co więcej dieta powinna być również bogata w węglowodany. Dieta podczas choroby Gravesa powinna również zachowywać standardową podaż białka, w granicach normy fizjologicznej. Warto więc korzystać również z żywności medycznej, w postaci koktajli białkowych. Co do zawartości tłuszczu w posiłkach, to nie powinien on przekraczać 25% całego zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Niezwykle istotny staje się również rodzaj tłuszczy, gdyż powinny one stać się dla organizmu cennym źródeł witamin A, która w antagonistyczny sposób działa na tyroksynę, a także będzie miała niezwykle korzystny wpływ na pracę wątroby. Przy diecie w chorobie Gravesa zaleca się również zwiększenie podaży witaminy C. Pacjenci powinni również szybko zrezygnować z używek, a także ograniczyć spożywanie ostrych przypraw. W diecie za to powinno znaleźć się miejsce na porcje warzyw kapustnych oraz warzyw strączkowych, gdyż mają one właściwości wiążące jod. Co więcej, jeśli chorym towarzyszą dość częste i nawracające biegunki, to należy zrezygnować całkowicie z produktów pełnoziarnistych. W związku z tym, że nadczynności tarczycy towarzyszy niezwykle szybka przemiana energii, chorzy powinni uzupełniać stale deficyt energetyczny i deficyt składników odżywczych. Z tego względu też zaleca się im spożywanie od 6 do nawet 7 posiłków dziennie w myśl zasady: jemy mniej, ale jemy częściej.

Co jeść na obiad przy chorobie Gravesa?

Obiad jest jednym z najważniejszych posiłków w ciągu całego dnia. Dla osób borykających się z nadczynnością tarczycy, powinien być to również posiłek najbardziej kaloryczny i treściwy. Tak więc co można jeść na obiad przy chorobie Gravesa?

Oto przykładowy jadłospis:

Exit mobile version