Magda w Kuchni

Co jeść na śniadanie przy hashimoto – Przykład diety

Co jeść na śniadanie przy hashimoto - Przykład diety

Co jeść na śniadanie przy hashimoto - Przykład diety

Różne choroby wymagają odpowiednich diet, dzięki którym stan osoby chorej może się poprawiać. Podobnie wygląda to w kwestii choroby Hashimoto. Pacjent powinien wiedzieć, z czego może składać się jego śniadanie, a czego musi unikać.

Czym jest choroba Hashimoto?

Jest to przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. W krajach, w których jest wystarczające spożycie jodu, jest ona najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, a także najczęściej występuje jako zaburzenie na podłożu autoimmunologicznym. Problemy z tarczycą występują u blisko 22% populacji, a u kobiet częściej niż u mężczyzn.

Jeśli zmodyfikujemy niektóre elementy swojego życia, możemy wspomóc leczenie, np.:

Prawidłowa dieta śniadaniowa przy Hashimoto

Pozytywnie na działanie tarczycy wpływają:

A zatem do swojej diety warto wprowadzić takie składniki jak:

Czego unikać w diecie Hashimoto?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o znaczne zmniejszenie goitrogenów (substancje wolotwórcze). Są to takie produkty jak:

Spożywanie powyższych produktów prowadzi do mniejszego wykorzystani jodu przez organizm. Może to zatem źle wpłynąć na działanie tarczycy, jeśli będzie zbyt często zjadać te produkty w surowej formie.

Po obróbce termicznej dochodzi do dezaktywacji substancji wolotwórczych. W takiej sytuacji można z nich korzystać nawet kilka razy w tygodniu.

Dodatkowo należy dbać o regularne spożywanie jodu i selenu. Zgodnie z zaleceniami lekarza.

Powinno się też unikać żywności, która jest w dużym stopniu przetworzona. Znajdziemy w niej dużo kalorii, rafinowanych węglowodanów, soli, nasyconych kwasów tłuszczowych.

Przykładowe śniadania

Podsumowanie

Odpowiednio zbilansowana dieta i zdrowy styl życia mogą wspomagać pacjenta podczas leczenia choroby Hashimoto. Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na odpowiednie składniki w diecie oraz unikanie tych, które mogą zaszkodzić.

Przygotowanie śniadanie w diecie Hashimoto jest proste i przyjemne.

Exit mobile version