Anemia jest stanem niedokrwistości i wiąże się najczęściej z niedoborem żelaza. Następuje obniżenie poziomu hemoglobiny, erytrocytów oraz spadek Hemakrotytu, czyli proporcji objętości krwinek czerwonych w odniesieniu do całej krwi. Aby zapobiec deficytowi żelaza należy wprowadzić odpowiednią dietę, w której konieczne jest spożywanie pokarmów bogatych w żelazo. Rzadziej spotykanymi rodzajami anemii są choroby spowodowane rozpadem czerwonych krwinek, bądź też których przyczyną jest ich zwiększona ilość objętościowa.
Objawy anemii
Objawem anemii jest przede wszystkim chroniczne zmęczenie oraz skłonność do omdleń. Ponadto pojawiają się bóle głowy, trudności w prostych czynnościach fizycznych oraz trudności z koncentracją. Blada skóra i skurcze mogą objawiać się wraz z dusznościami, może się pojawić nawet tachykardia. Nie należy bagatelizować problemu i w miarę możliwości wprowadzić odpowiednią dietę, która zapobiegnie pogłębianiu się objawów.
Produkty, które należy spożywać podczas pory obiadowej przy anemii – dieta
W celu właściwej regulacji organizmu przy niedokrwistości należy wprowadzić odpowiednią, urozmaiconą dietę bogatą w żelazo. Odpowiednio dobrana żywność pochodzenia zwierzęcego i nie tylko, pozwoli uzupełnić braki. Żywność taka jak czerwone mięso, owoce morza oraz ryby pozwolą na wdrożenie skutecznej walki z anemią. Mięso, takie jak wołowina, baranina, gęś oraz cielęcina zawiera w sobie duże pokłady żelaza, stąd też zalecane jest spożywanie tego rodzaju produktów w porze obiadowej. Dodatkowo wątroba wieprzowa lub drobiowa, może być dobrym wyborem. Jeżeli chodzi o produkty rybne, warto pomyśleć nad tuńczykiem, śledziem, łososiem lub sardynką. Sprawdzi się również dorsz, gdyż posiada bogate składniki umożliwiające uzupełnienie wszelkich niedoborów żelaza i nie tylko. Jajka na miękko, jajecznice, a także jajko sadzone to składniki, dzięki którym możliwe jest uzupełnienie witaminy B9, cholesterolu, cynku oraz witaminy E i K. Należy uwzględnić w diecie również urozmaicone warzywa. Mogą to być buraki, czosnek, pietruszka, szczypiorek oraz szpinak. Warto wspomnieć, też o czosnku, który pomaga w zwalczaniu infekcji oraz zwiększa odporność organizmu. Obniża poziom ciśnienia krwi i zawiera wiele witamin. Szereg jego właściwości dobrze oddziałuje na organizm. Kolejnym produktem, który pozwoli na właściwą i skuteczną walkę z anemią jest zakwas powstały z buraków, cytryny i imbiru. Jest to wysokoenergetyczna dawka witamin. Bogactwo jakie ma w sobie, ten naturalny napój to między innymi: witaminy A, B ,C ,E , wapń, biotyna oraz żelazo. Zalecany jest do posiłku, gdyż wspomaga proces powstawania czerwonych krwinek, jak i również wspomaga pracę wątroby. Osoby, które mają problemy z przyswajaniem żywności mogą spróbować produktów zbożowych, takich jak płatki żytnie, owsiane lub kaszę gryczaną, stanowiącą źródło białka łatwo przyswajalnego. Po obiedzie należy również zjeść owoc, stanowiący uzupełnienie niedoboru żelaza. W tym przypadku bardzo dobrym wyborem może okazać się awokado lub porzeczki czerwone.
Główne zasady, które powinny być stosowane przy stosowaniu diety
Przede wszystkim, należy ograniczyć spożywania kawy i herbaty, gdyż napoje te hamują przyswajanie pierwiastka, jakim jest magnez. Spożywanie wszelkich owoców i warzyw o określonych właściwościach, pozwala na łatwiejsze przyswajanie magnezu, co korzystnie wpływa na organizm. Należy uwzględnić w jadłospisie produkty pochodzenia roślinnego, zawierające wysoką zawartość magnezu m.in suszone owoce oraz warzywa o zielonych liściach. Konieczne jest jedzenie dużej ilości chudego mięsa i wędlin, gdyż stanowią źródło zapotrzebowania brakującego pierwiastka, potrzebnego dla osoby zmagającej się z anemią. Dodatkowo istotne jest uzupełnianie witamin. Naturalnym składnikiem, który może przysłużyć się do wyleczenia anemii jest pokrzywa. Wysoka zawartość witaminy C i żelaza pozwoli na uzupełnienie braków i poprawę samopoczucia. Wykonany sok z pokrzywy, dodawany codzienne do posiłku obiadowego, pozwoli na wzrost skuteczności diety i przyczyni się do zwalczenia anemii.