Magda w Kuchni

Co jeść przy anemii na śniadanie – Przykład diety

Co jeść przy anemii na śniadanie - Przykład diety

Co jeść przy anemii na śniadanie - Przykład diety

Anemia jest chorobą związaną z krwią i najczęściej dotyczy niewystarczającej ilości krwinek czerwonych. Zbilansowana i zdrowa dieta pozwala poprawić skład krwi, tym samym zwiększając w niej ilość erytrocytów. Które produkty szczególnie warto spożywać? Co jeść przy anemii na śniadanie, by dodawało energii na cały dzień?

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z aniaimarcin-gotuja.pl

Czym jest anemia?

Niedokrwistość, inaczej zwana anemią, to choroba związana z zaburzeniami składu krwi. Najczęściej schorzenie to dotyczy niewystarczającej ilości erytrocytów oraz żelaza dostarczanego wraz z pożywieniem. W efekcie osoba borykająca się z niedokrwistością jest senna, zmęczona i osłabiona. Anemia może przyjmować łagodną formę, natomiast w skrajnych przypadkach może nawet zagrażać życiu. Częściej na anemię chorują kobiety, a pierwszymi widocznymi objawami są rozdwajające się paznokcie, nadmierne wypadanie włosów i zajady pojawiające się w kącikach ust. 

Produkty polecane przy anemii 

Codzienny jadłospis, który bazuje na produktach spożywczych polecanych przy anemii, może znacznie poprawić skład krwi. Polecane są szczególnie produkty obfitujące w żelazo, których regularne spożycie podwyższa jego poziom we krwi. Najlepszą przyswajalnością odznacza się żelazo hemowe, czyli to, które znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu, bardzo często na anemię chorują osoby na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej.

Oto produkty, które powinny znaleźć się w diecie anemika:

Produkty niezalecane w anemii

Istnieje kilka produktów spożywczych, które nie są polecane dla anemików. Związane jest to głównie ze słabszym przyswajaniem żelaza. Wśród produktów niepolecanych należy wymienić przede wszystkim kawę i czarną herbatę. Również zbyt duża ilość dostarczanego wraz z pożywieniem błonnika nie wpływa korzystnie na krew. Należy pilnować, by w ciągu dnia nie dostarczać go więcej niż 30 g. Wapń także wpływa na niekorzyść osób z anemią, więc chcąc poprawić wyniki krwi, warto ograniczyć spożycie nabiału. Co warto zaznaczyć, witamina C skutecznie poprawia wchłanianie żelaza, więc na nią warto zwrócić szczególną uwagę, układając swój jadłospis. 

Co jeść przy anemii na śniadanie – szybkie pomysły na śniadanie

Przygotowaliśmy kilka pomysłów na smaczne i sycące śniadania, szczególnie polecane w diecie osoby z niedokrwistością. Oto one:

Artykuł wyjaśnia, co jeść przy anemii na śniadanie. Przedstawia, jakie produkty są zalecane, a jakich należy unikać w diecie anemika. 

Exit mobile version