Magda w Kuchni

Dieta białkowo tłuszczowa – co warto o niej wiedzieć?

Obecnie wiele osób zwraca coraz większą na to w jaki sposób planuje swoje codzienne posiłki. Nie da się ukryć, że poszukujemy też nowych, dietetycznych rozwiązań, które będą dopasowane do naszych potrzeb oraz zapotrzebowania na kalorie naszego organizmu. Dość ciekawą alternatywą staje się więc dieta białkowo tłuszczowa. Jednak co warto o niej wiedzieć?

Jak wygląda dieta białkowo tłuszczowa?

Dietę białkowo tłuszczową tak naprawdę można podzielić na trzy etapy. Wobec tego w przebiegu pierwszego z nich, należy dość restrykcyjnie ograniczyć węglowodany, do około 20 gramów na dobę. W tym etapie diety białkowo tłuszczowej następuje również rezygnacja z produktów na bazie zbóż, a także z warzyw oraz owoców. Co więcej zaleca się wówczas spożywanie dużej ilości mięs, ryb oraz jajek. Do diety włączane są również tłuszcze roślinnego pochodzenia, a także wszelakie produkty niskoskrobiowe. Kolejnym, drugim etapem diety jest nieznaczne zwiększenie dozwolonej liczby węglowodanów. Powinno się je spożywać w ilości 30 gramów na dobę do maksymalnie 50 gramów. Na drugim etapie diety białkowo tłuszczowej spożywa się głównie warzywa i owoce jednak muszą mieć one niski indeks glikemiczny. Trzeci i tak naprawdę ostatni etap diety to zwiększenie węglowodanów o 10 gramów w przeciągu każdego tygodnia. Etap ten trwa do momentu, w którym nasza masa ciała będzie stabilna. Jeśli zauważymy, że waga wzrasta, wówczas trzeba wrócić do takiej ilości węglowodanów, przy której była ona stała. Ważną kwestią diety białkowo tłuszczowej jest fakt, że nie można spożywać cukrów wraz z tłuszczami pochodzenia zwierzęcego, ani także z jajkami. W takcie trwania diety, dozwolone jest 4-5 posiłków dziennie i zalecane jest picie co najmniej 2 litrów płynów.

Jakie efekty daje dieta białkowo tłuszczowa?

Wiele osób zastanawia się, jakich efektów diety białkowo tłuszczowej można się spodziewać. Otóż ten sposób odżywiania doprowadza do dość szybkiej utraty masy ciała. Co więcej dieta ta ma również wiele innych korzyści, przede wszystkim nie trzeba prowadzić „głodówek”, gdyż można spożywać normalne posiłki. Dzięki zastosowaniu się do zasad diety białkowo tłuszczowej, można również nauczyć się regularności w spożywaniu posiłków, a jednocześnie zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Na uwagę zasługuje również fakt, że znaczne ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów, doprowadza do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Dla kogo jest dieta białkowo tłuszczowa?

Dieta białkowo tłuszczowa może być niezwykle korzystna dla większości zainteresowanych. Nawet osoby borykające się z insulinoopornością i cukrzycą mogą skorzystać z jej jadłospisu. Dieta ta skierowana jest również do osób, które wielokrotnie stosowały już inne diety, jednak nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów w postaci utraty wagi, a dodatkowo występował efekt jojo. Dieta białkowo tłuszczowa jest także dobrym rozwiązaniem dla sportowców, a także dla ludzi aktywnie trenujących sporty siłowe, gdyż dostarczy im ona odpowiedniej energii.

Exit mobile version