Magda w Kuchni

Czy poziom libido zależy od zawartości naszego talerza?

dieta na libido

Każdy z nas wie, że zbilansowana dieta jest podstawą zdrowego stylu życia. Spożywanie konkretnych produktów może uchronić nas nawet przed rakiem. Nic więc dziwnego, że dieta wpływa też na podwyższenie lub spadek libido. W tym artykule poznasz zależności diety i libido.

Jaka dieta wpływa na spadek lub podwyższenie libido?

Od wielu lat jesteśmy wprost bombardowani informacjami o wpływie zdrowego odżywiania na nasz organizm. Oprócz diety mówi się też o aktywności fizycznej. Dieta pełna warzyw, owoców i strączków z ograniczeniem tłuszczów odzwierzęcych to gwarancja zastrzyku witamin, minerałów, a co za tym idzie poprawy funkcjonowania całego organizmu. Niektórzy nie widzą jednak znacznego wpływu diety na ich stan zdrowia, dopóki nie zaczyna ona przeszkadzać im w ich życiu seksualnym. Dieta ma bowiem znaczący wpływ także na spadek lub podwyższenie libido. Zatem pilnując zdrowej diety i aktywności fizycznej, będziemy w stanie wspomóc także nasz popęd seksualny. Ale w takim razie, jakie wybory żywieniowe powodują spadek libido?

Fast food i przetworzona żywność — gwarant spadku libido

Dzisiejszy świat nakłada na nas ogromną ilość stresu. Czujemy presję, aby wypaść dobrze w pracy, osiągnąć sukces finansowy, ale także zadbać o spędzenie odpowiedniej ilości czasu z naszą rodziną. Doba ma jednak tylko 24 godziny. Stres przyczynia się do spadku ilości magnezu w organizmie, co ma bezpośredni wpływ na spadek libido. Z powodu stresu i pośpiechu sięgamy często po gotowe dania z dyskontów lub odwiedzamy bary z fast foodem. Żywność wysokoprzetworzona to zmora naszych czasów. Dania pełne rafinowanego cukru w połączeniu z dużą ilością soli i wzmacniaczy smaku są gwarancją szybkiego wyrzutu hormonów szczęścia, jednak przyczyniają się w znacznej mierze do otyłości, a także niekontrolowanego spadku nastroju oraz senności. Wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na nasze życie seksualne. 

Problem nadwagi i otyłości 

Wszystko, co spożywamy, musi być poddane kontroli ilościowej. Nawet najzdrowszy produkt może zamienić się w truciznę, jeśli zajadamy się nim w nadmiarze. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o prawidłową wagę. Otyłość wpływa negatywnie na libido z dwóch ważnych powodów. Na poziomie biologicznym, objadanie się będzie doprowadzać do odkładania się zbyt dużej tkanki tłuszczowej. Przyrost tkanki tłuszczowej wpłynie z kolei negatywnie na nasz układ hormonalny, który w wyniku skomplikowanych reakcji chemicznych zacznie produkować mniej androgenów odpowiedzialnych za popęd płciowy. Otyłość spowodowana nadwyżką kaloryczną odbija się też na samoocenie wielu ludzi. Często osoby o większej wadze zaczynają wstydzić się swojego ciała, co znowu przyczynia się do nadmiernego stresu i doprowadza do spadku libido.

Jakie produkty żywieniowe zwalczają spadek libido?

`W przestrzeni medialnej istnieje wiele produktów zwanych afrodyzjakami, które mają pomóc w zwiększeniu popędu seksualnego. Przykładami afrodyzjaków są np. czekolada, kawa, truskawki, szampan i mleko kozie. Nie ma jednak odpowiednich badań potwierdzających ich skuteczność. Istnieje natomiast grupa substancji, które rzeczywiście wpływają na libido. 

Cynk

Za mała ilość cynku w diecie wpływa na spadek libido. U mężczyzn cynk wpływa na prawidłowy cykl produkcji spermy. Cynk zawierają uważane za afrodyzjak ostrygi, ale też np. pestki dyni. 

Dopamina

Dopamina to ważna substancja wpływająca pozytywnie na libido. Produkowana jest m.in. w układzie nerwowym. Produkty wspierające działanie dopaminy to świeże warzywa i owoce np. borówki, awokado i szparagi. 

Dieta a spadek libido — podsumowanie

Dieta oprócz aktywności fizycznej oraz poziomu stresu jest jednym z czynników wpływających na podwyższenie lub spadek libido. Warto dbać o zróżnicowaną dietę pełną warzyw i owoców. Należy zwracać też uwagę na poziom magnezu w organizmie. Do tego możemy wypróbować posiłki zawierające dużo cynku np. ostrygi. Na aktywność seksualną wpłynie też masa naszego ciała, dlatego musimy pilnować prawidłowej wagi. 

Exit mobile version