Magda w Kuchni

Dieta rowerzysty – co jeść i pić?

dieta rowerzysty

Dieta rowerzysty powinna być bardzo ważnym elementem dla każdego miłośnika jednośladów. Dzięki niej będziesz miał siłę pokonywać długie trasy bez odczuwania zmęczenia. Zobacz, co powinien pić i jeść rowerzysta!

Dieta rowerzysty powinna składać się w dużej części ze zdrowych węglowodanów złożonych. Cały czas należy pamiętać o tym, aby uzupełniać wodę i elektrolity. Wodę powinieneś pić, zanim odczujesz pragnienie, dzięki czemu będziesz mógł uniknąć odwodnienia. Jest to szczególnie istotne w gorące dni. Rower to bardzo popularny sposób aktywności fizycznej, który pozwala na schudnięcie. Jeżeli do swojej diety wprowadzisz posiłki dietetyczne, to bardzo szybko stracisz kilogramy. Z tego artykułu dowiesz się, co powinien jeść i pić każdy rowerzysta!

Co powinien jeść rowerzysta?

Najważniejsze w diecie rowerzysty powinny być węglowodany. To one dadzą mu siłę i dostarczą energii niezbędnej do intensywnego pedałowania. Węglowodany bardzo szybko się trawią i zmieniają w glukozę, która ma wpływ na funkcjonowanie organizmu przy wysokim wysiłku. Węglowodany w postaci glikogenu są magazynowane w wątrobie oraz w mięśniach. Organizm pobiera je, kiedy ma większe zapotrzebowanie na energię. W czasie długiej jazdy rowerem możesz spożywać dodatkowe węglowodany, by uzupełnić ich zapas.

Najlepiej, aby rowerzysta spożywał węglowodany złożone i nieprzetworzone. Wśród tych produktów można wymienić:

Rowerzysta powinien unikać słodyczy oraz napojów gazowanych. W jego diecie powinny znaleźć się także tłuszcze i chude białko. Białko pełni rolę naprawczą dla mięśni oraz wzmacnia system odpornościowy. Jest wykorzystywane przez organizm jako energia dopiero po wyczerpaniu zapasów glikogenu. Nadmiar białka nie jest magazynowany w organizmie, dlatego powinno ono być stałym elementem każdego posiłku.

W diecie rowerzysty ważne są również zdrowe tłuszcze, które powinny stanowić około 25% wszystkich zjadanych kalorii. Rowerzysta powinien unikać tłuszczów nasyconych, ponieważ nie przynoszą one żadnych korzyści organizmowi. Zdrowe tłuszcze znajdują się w:

Co powinien pić rowerzysta?

Rowerzysta powinien pić przede wszystkim wodę. Ma ona bardzo dużo korzystnych właściwości dla organizmu. Dłuższe przejazdy rowerem wymagają jednak uzupełnienia także elektrolitów. Elektrolity to minerały, czyli: 

Można je uzupełnić za pomocą napojów izotonicznych lub poprzez spożywanie warzyw i owoców. Elektrolity mają wpływ na ładunek elektryczny, który jest niezbędny do skurczu mięśni. Niski poziom elektrolitów może prowadzić do:

Rowerzysta przed podróżą rowerem powinien wypić około pół litra wody. Co 15 minut musi też wypijać przynajmniej kilka łyków. Po zakończonym treningu także należy odpowiednio się nawodnić. 

Co jeść po jeździe na rowerze?

Po zakończonym przejeździe na rowerze konieczne jest uzupełnienie poziomu glikogenu. W ciągu 30 minut po zakończeniu treningu należy dostarczyć organizmowi białko oraz węglowodany. Możesz to zrobić poprzez zjedzenie lub wypicie:

Nigdy nie zapominaj o uzupełnieniu węglowodanów. Dzięki nim będziesz gotowy na jazdy już następnego dnia. Mięśnie są ładowane przez węglowodany w nocy, dlatego kolacja jest bardzo ważnym posiłkiem.

Dieta rowerzysty jest bardzo ważna. Pozwoli ona osiągać wysokie wyniki bez zmęczenia. Rowerzysta powinien także zawsze pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu przed, w trakcie i po zakończeniu rowerowej przejażdżki!

Exit mobile version