Magda w Kuchni

Jak urządzić kuchnię w nowoczesnym domu?

jak urządzić kuchnie

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Powinna być estetyczna i funkcjonalna, aby umożliwiać wygodne przyrządzanie posiłków lub relaks po ciężkim dniu w pracy. Jak urządzić kuchnię i w jakim stylu zaplanować atrakcyjną przestrzeń? 

Styl aranżacji kuchni

Urządzanie kuchni należy rozpocząć od odpowiedzi na pytanie: jakie są oczekiwane rezultaty planowanych zmian? Pomieszczenie może być wykończone w jednym z modnych obecnie stylów, między innymi, skandynawskim, industrialnym lub vintage. Od tej decyzji zależy nie tylko wybór elementów wyposażenia wnętrza, ale także koloru i wykończenia ścian. Nie bez znaczenia jest także materiał, z jakiego zostanie ułożona podłoga.

Trwała i wygodna podłoga 

Podłoga w kuchni może być wyłożona płytkami ceramicznymi. Jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania oraz wilgoć. Wiele osób decyduje się także na montaż podłogi drewnianej lub paneli laminowanych imitujących naturalne materiały. Wybór jest uzależniony od stylu pomieszczenia, a także dostępnej powierzchni. W niewielkiej kuchni najlepiej stosować jasne barwy oraz stosunkowo małe wzory, dzięki temu wnętrze zostanie rozświetlone i powiększone optycznie. 

Atrakcyjne wykończenie ścian

Od przestronności kuchni powinny zależeć także materiały wykorzystywane na ścianach. Jeśli mają być to farby, najlepszym rozwiązaniem są odmiany wodoodporne. Są łatwe do utrzymania w czystości i mają bardzo wysoką odporność na działanie wody. Tego rodzaju farby można stosować nawet w kabinach prysznicowych, dlatego są doskonałym zamiennikiem tradycyjnych płytek ceramicznych. W pomieszczeniach urządzonych w stylach nowoczesnych można też stosować wielkoformatowe płytki ścienne, które dostępne są w wielu wzorach i kolorach. 

Meble i blaty kuchenne

Na dalszym etapie odpowiedzi na pytanie, jak urządzić kuchnię, należy zastanowić się nad wybraniem odpowiednich mebli. W dużej mierze zależy to od sposobu wykorzystania całego mieszkania. Jeżeli domownicy często samodzielnie przygotowują posiłki, kuchnia powinna być wyposażona w duży i wygodny blat roboczy. Musi być on dostosowany do rozmiaru pomieszczenia.

Jest to trudniejsze w małych kuchniach, na przykład, w kawalerce w bloku. Nawet wtedy można jednak zachować dużą funkcjonalność. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie blatu na całej długości ściany przeciwległej do drzwi wejściowych. Blat może opierać się na szafkach kuchennych kryjących często używane przedmioty, a także urządzenia takie jak kuchenka elektryczna czy piekarnik. 

Jak urządzić kuchnię małą i dużą?

Właściciele domów lub mieszkań o dużych metrażach mogą zdecydować się na dwurzędowy układ mebli kuchennych. Wymaga to zachowania odległości pomiędzy przeciwległymi rzędami co najmniej 100 centymetrów, w zamian można jednak zestawiać meble w większe moduły w kształcie litery L lub U.

W pomieszczeniach o małej powierzchni bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie układu w kształcie litery L. Pozwala na umieszczenie wielu szafek i blatów na prostopadłych ścianach, dzięki czemu możliwe jest ich wygodne otwieranie i zamykanie nawet przy wąskim przejściu w kuchni. W ten sam sposób można znaleźć miejsce na kącik jadalny, który można zlokalizować, na przykład, przy lodówce ustawionej w rogu pomieszczenia.

Sprawdź informacje, o kuchni z salonem tutaj: https://magazynremont.pl/kuchnie-z-salonem

Jak urządzić kuchnię kwadratową?

Kuchnia urządzona w kształcie litery U jest natomiast dobrą propozycją dla osób dysponujących kwadratowym wnętrzem. Aranżacja w tym stylu powinna być przewidywana do kuchni o większej powierzchni, gdzie odległość między rzędami szafek wynosi ponad 100 lub 120 centymetrów. W tym przypadku szafki często są montowane tylko na jednej ścianie, aby nadmiar mebli nie był optycznie przytłaczający. Zamiast dużych szafek można również zastosować mniejsze półki lub organizery mieszczące koszyki na przyprawy, ściereczki lub przyciągające uwagę ozdoby.

Podział na strefy robocze

Temat, jak urządzić kuchnię, można też potraktować w inny sposób. W pomieszczeniu możliwe jest wyróżnienie kilku stref roboczych przeznaczonych na zmywanie naczyń, przygotowywanie produktów spożywczych, przechowywanie zapasów lub gotowanie. Wymaga to jednak dysponowania dużą kuchnią lub aneksem kuchennym w przestronnym pokoju. Dlatego na etapie planowania układu kuchni należy uwzględnić lokalizację najczęściej używanych urządzeń. Optymalne zagospodarowanie przestrzeni spowoduje, że przygotowywanie i podawanie posiłków będzie komfortowe dla całej rodziny. Może być to także miejsce regularnych spotkań przy rodzinnym stole.

Exit mobile version