Magda w Kuchni

Jak wyczyścić kuchenkę gazową?

Jak wyczyścić kuchenkę gazową

Kuchnie gazowe wciąż cieszą się dużą popularnością wśród Polaków i są chętnie stosowane – zarówno w tradycyjnie, jak i nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach. Niestety, z ich eksploatacją wiąże się jeden problem – większa, niż np. w przypadku płyt elektrycznych, trudność czyszczenia. Okazuje się jednak, że istnieją proste sposoby na usunięcie nawet najbardziej tłustych plam. I wystarczą do tego domowe sposoby! 

Czyszczenie kuchenki gazowej – sprawdzone sposoby 

Podczas przygotowywania potraw (zwłaszcza smażenia) na kuchence gazowej mogą pojawiać się różnego rodzaju zabrudzenia. Najbardziej uciążliwe są plamy z tłuszczu, które po zaschnięciu usuwa się o wiele trudniej. Chcąc się ich pozbyć, wiele osób inwestuje w specjalne preparaty do usuwania zabrudzeń albo przypaleń, jednak wcale nie są one konieczne. Wystarczą Ci bowiem dwa produkty, a znajdziesz je na pewno w swoich kuchennych szafkach (ewentualnie dostaniesz w każdym sklepie) – mowa tutaj o occie i sodzie. 

Czyszczenie kuchni gazowej za pomocą octu 

Ocet spirytusowy to nie tylko sposób na doprawienie różnego rodzaju potraw, ale również usunięcie nawet najbardziej uciążliwych plam, jakie mogą pojawiać się na sprzętach AGD – zwłaszcza kuchenkach gazowych. Wystarczy wykonać z niego specjalny roztwór, by z łatwością pozbyć się najbardziej uciążliwych zabrudzeń. 

Jak to zrobić? Połącz ciepłą wodę z octem w proporcjach 1:1, a następnie zamocz w nim gąbkę. Alternatywnym i wygodniejszym sposobem jest wlanie roztworu do butelki z atomizerem, dzięki któremu łatwiej będzie Ci dozować Twój środek czyszczący. Teraz wystarczy nanieść preparat na powierzchnię kuchenki i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie plama powinna dać się łatwo usunąć za pomocą gąbki. Po całej operacji należy przetrzeć powierzchnię kuchenki papierowym ręcznikiem. 

Ocet będzie również doskonałym sposobem na wyczyszczenie palników. Przygotuj roztwór z wody i octu (tym razem w proporcjach 3:1), a następnie doprowadź go do wrzenia. Teraz wystarczy umieścić w nim zabrudzone palniki i odczekać kilkadziesiąt minut. 

Czyszczenie kuchni gazowej za pomocą sody 

Alternatywą dla octu jest soda oczyszczona, która doskonale poradzi sobie nawet z przypalonym tłuszczem.  

Wystarczy, że wsypiesz kilka łyżeczek produktu do miski z wodą, a następnie wymieszasz – Twoim celem jest osiągnięcie dość gęstej konsystencji. Teraz wystarczy nanieść pastę na plamy z tłuszczu i odczekać kilkadziesiąt minut. Po tym czasie doczyść powierzchnię gąbką i przetrzyj całość papierowym ręcznikiem. 

Uwaga! Jeżeli kuchnia gazowa wykonana jest ze stali nierdzewnej, postępuj bardzo delikatnie. W przeciwnym razie możesz porysować jej powierzchnię! 

Łatwiejsze czyszczenie? Z nowoczesną kuchnią gazową! 

Jeżeli chcesz zachować swoją kuchnię w czystości, zainwestuj w urządzenie, które zostało wyposażone w odpowiednie rozwiązania. Np. kuchnie gazowe Electrolux z serii 300 posiadają szklane, zdejmowane drzwi piekarnika, które z łatwością wypniesz z zawiasów i w ten sposób łatwiej usuniesz nawet te trudno dostępne plamy. Możesz też zainwestować w specjalny spray do czyszczenia, co ułatwi Ci walkę z najtrudniejszymi zabrudzeniami. 

Exit mobile version