Magda w Kuchni

Jakie suplementy na prostatę?

Prostata, zwana także gruczołem krokowym, to narząd mięśniowo-gruczołowy stanowiący część męskiego układu płciowego. Znajduje się w okolicy krocza, w części miednicy mniejszej. Kształt i wielkość prostaty porównywana jest do orzecha włoskiego. Narząd ten pełni bardzo ważne funkcje rozrodcze – to właśnie w nim wytwarzana jest substancja odżywcza dla plemników, pozwalająca im przetrwać aż kilka dni. 

Płyn, który wytwarza, bardzo ułatwia zapłodnienie, dzięki enzymom pomagającym plemnikom w drodze przez szyjkę macicy. Prostata waży zaledwie 20 gramów, a hormonem sterującym gruczołem jest testosteron. Pomimo swoich istotnych funkcji gruczoł ten nie jest niezbędny do życia – może zostać usunięty bez szkody dla organizmu.

W jaki sposób dbać o prostatę?

Warto postawić na profilaktykę i regularne badania. Dzięki tym praktykom można wykryć najmniejsze zmiany, a to wiąże się z powodzeniem w leczeniu. Każdy mężczyzna po ukończeniu 40 roku życia powinien raz w roku wykonywać badanie pod kątem zmian w obrębie prostaty. Badanie gruczołu krokowego odbywa się u urologa i jest to badanie przeprowadzane przez odbyt. 

Profilaktycznie można stosować suplementy diety na prostatę, których skład oparty jest na naturalnych wyciągach roślinnych. Przy łagodnym przeroście prostaty sprawdzą się także leki dostępne bez recepty. Zarówno suplementy, jak i leki z apteki wspomagają leczenie oraz wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Rozważyć należy też wprowadzenie zdrowszego stylu życia oraz dbanie o aktywność fizyczną. Z diety powinno się wykluczyć tłuste mięso, należy także ograniczyć alkohol i palenie papierosów.

Jakie są objawy przerostu prostaty?

Problemy zaczynają się, gdy tkanki prostaty rozrastają się i zaczynają uciskać na cewkę moczową. Ucisk ten powoduje trudności z oddawaniem moczu. Do najczęstszych objawów przerostu prostaty zaliczamy:

Warto zaznaczyć, że objawy przerostu prostaty pojawiają się stopniowo, z czasem się nasilają. Powikłaniami nieleczonego gruczołu może być kamica nerkowa, uszkodzenie nerek, a także zapalenie pęcherza. Nie należy bagatelizować najmniejszych zmian, gdyż wczesna diagnoza jest istotna, by na czas wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czy warto brać suplementy na prostatę?

Suplementy diety na prostatę należy spożywać profilaktycznie, aby zapobiec poważniejszym powikłaniom, do których doprowadzić może zlekceważenie pierwszych niepokojących objawów. Dostępne preparaty bez recepty wspierają prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego. Suplementy posiadają często ziołowy skład, więc ich regularne stosowanie nie ma negatywnego wpływu na organizm. Ich przyjmowanie jest więc bezpieczne i nie powoduje powikłań. Mają za zadanie przede wszystkim złagodzić objawy choroby i poprawić komfort fizyczny i psychiczny. Suplementy diety na prostatę dostępne są w różnych formach, do wyboru są tabletki, kapsułki oraz herbaty w saszetkach do zaparzania. 

Po jakie suplementy na prostatę warto sięgać?

Suplementy diety na prostatę stają się coraz bardziej popularne. Wpływ na to ma ich dostępność bez konieczności wizyty u specjalisty. Produkty w swoim składzie powinny zawierać takie substancje czynne jak:

W składzie suplementu na prostatę stosuje się składniki, których zadaniem jest utrzymanie równowagi hormonalnej, zmniejszenie obrzęków oraz usprawnienie przepływu moczu. Do tych składników zaliczamy: olej z dyni, wyciąg z wierzbownicy, ekstrakt z korzenia pokrzywy, owoce palmy sabalowej, cynk, miedź oraz selen. Cechuje je przede wszystkim korzystny wpływ na pracę gruczołu krokowego. Warto więc szukać produktów, które w składzie mają wyżej wymienione substancje.

Exit mobile version