Co jeść na obiad będąc diabetykiem – Przykład diety

Co jeść na obiad będąc diabetykiem – Przykład diety

Jeśli jesteśmy diabetykiem lub mamy kogoś takiego w rodzinie to powinniśmy w odpowiedni sposób konstruować potrawy oraz co najważniejsze pilnować, aby jedzenie to spożywać o takich samych porach, by nie zaburzyć rytmu. Dodatkowo wybór składników nie może być przypadkowy, nie oznacza to jednak tego, że obiad dla takiej osoby nie może być smaczny. Dzięki specjalnej diecie dla diabetyka skorzystać może nie tylko sam diabetyk, ale także jego cała rodzina. Jak powinien wyglądać obiad dla takiej osoby i co powinno się w nim znajdować?

Odpowiednie zakupy oraz regularne posiłki to podstawa

Najważniejsze podczas robienia zakupów jest to by bardzo uważnie czytać to co jest na etykiecie danego produktu. Należy zwrócić uwagę na to by produkty, które wybieramy nie zawierają cholesterolu i jak najmniejszą ilość kwasów tłuszczowych, a dodatkowo nie zawierały tzw. tłuszczów trans. Jednak na samych zakupach się nie kończy, pamiętajmy o tym by obiad jedzony był o stałych godzinach inaczej mogą wystąpić problemy z poziomem cukru we krwi diabetyka.

Zasady przyrządzania obiadu dla diabetyka

Istnieje kilka prostych zasad, którymi wystarczy się kierować, a nie będzie problemów z przyrządzeniem obiadu dla osoby mającej problem z cukrem. 

  • Nie korzystanie ze smażenia, jeśli już to czas smażenia musi być bardzo krótki i z bardzo małą ilością tłuszczu,
  • Jeśli jest tylko taka możliwość przyrządzać posiłek na parze lub pieczenia w pergaminie czy też folii,
  • Jeśli gotujemy makaron to tylko al dente, a warzywa muszą być pół twarde,
  • Nigdy nie rozgotowujemy jedzenia dla diabetyka.

Po przyrządzonym posiłku trzeba jeszcze zadbać o porządek w naszej kuchni. Jeśli szukasz praktycznych porad w tym zakresie, zajrzyj również tutaj: https://przewodnikpanidomu.pl/.

Starajmy się aby obiad dla diabetyka był zróżnicowany i zawierał pewne grupy składników

Nie korzystajmy z soli oraz cukru

Podczas gotowania posiłków powinniśmy unikać używania soli, jak i cukru, a dodatkowo warto zrezygnować z pół produktów, które zawierają ich całkiem sporą ilość. Diabetykowi nie powinno się podawać dżemów, miodu czy napojów gazowanych.

Dieta bogata w błonnik to podstawa

Jeśli przygotowujemy obiad dla diabetyka, należy pamiętać o tym by był on bogaty w błonnik, ponieważ to on pomaga przy regulacji cukru w naszej krwi. Powinniśmy korzystać głównie z kasz, czy pełnoziarnistego makaronu zamiast tego zrobionego z mąki pszennej. Nie wolno zapominać o tym by w obiedzie znajdowała się odpowiednia ilość warzyw, gdyż zawierają one sporą ilość wartości odżywczych i nie mają praktycznie w ogóle węglowodanów. Jeśli mamy sezon to starajmy się o świeże pomidory, ogórki czy fasolkę szparagową. Warto także jako deser podawać sporą ilość owoców jednak nie tych, które posiadają praktycznie sam cukier. Starajmy się wybierać owoce cytrusowe, jak i te jagodowe.

Ryby zamiast mięsa 

Zamiast standardowego mięsa na obiad starajmy się wybierać świeże ryby (najlepiej te morskie). Jak wiadomo ryby zawierają kwasy omega-3, a także obniżają zły cholesterol. Dlatego tak ważne jest, by w obiadowym menu cukrzyka korzystać z tego daru wody. Najlepiej jest przygotowywać ryby od 2 do 3 razy w tygodniu, starając się by była w nich pewna różnorodność. Najlepiej jest korzystać z łososia, mintaja czy szczupaka, jeśli jednak nie mamy dostępu do tego rodzaju ryb to tak naprawdę nada się każda ryba, która nie jest genetycznie modyfikowana.

Korzystaj ze zdrowego tłuszczu

Jeśli mamy korzystać z tłuszczu do obiadu starajmy się używać tłuszcze roślinne zamiast te pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej sprawdzi się olej lniany, rzepakowy czy oliwa z oliwek (najlepiej by pochodziła z pierwszego tłoczenia). Jeśli chcesz przygotować mięso, staraj się wybierać chude mięsko i jeśli tylko się da usuwaj z niego, każdy nawet najmniej widoczny tłuszcz. Najlepiej sprawdzi się indyk, cielęcina, królik czy kurczak. Natomiast jeśli chodzi o metody przygotowania, to polecam pieczenie w folii czy gotowanie na parze, wtedy mięso to będzie najzdrowsze.

Podsumowanie 

Podczas przygotowania posiłku dla diabetyka, powinniśmy pamiętać o tym, że tak naprawdę przepis na uniwersalną dietę nie istnieje. Bo jak wiadomo, każdy człowiek ma inny organizm i reaguje on inaczej na każdy produkt. Najważniejsza jest obserwacja oraz całodobowy pomiar cukru we krwi. Dzięki temu dowiemy się, czy dana dieta jest idealna dla diabetyka, czy też trzeba szybko próbować czegoś nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *