Co jeść na kolację będąc diabetykiem – Przykład diety

Co jeść na kolację będąc diabetykiem – Przykład diety

Cukrzyca jest jedną z najpodstępniejszych chorób XXI wieku. Co ciekawe, diagnozuje się ją coraz częściej. Diabetycy muszą więc najwięcej uwagi skupić na odpowiednim kontrolowaniu tej choroby. Okazuje się, że nieocenioną pomocą może być dobranie odpowiedniej diety cukrzycowej. Tak więc co jeść na kolację będąc diabetykiem?

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z kucharz.info

Co jeść na kolację będąc diabetykiem?- rodzaje cukrzycy

Nie da się ukryć, że cukrzyca- co zostało już wspomniane- jest jedną z bardziej podstępną chorobą. Co więcej, jej kontrolowanie nie jest zależne tylko i wyłącznie od leczenia farmakologicznego. Bardzo wiele zależy również od stylu życia chorych. Jednak każdy przypadek cukrzycy jest inny, więc każdy z chorych wymaga ogromnie indywidualnego podejścia. Niemniej jednak bardzo wiele zależy od odpowiednio dobranej diety. Nawyki żywieniowe chory może wypracować sobie wspólnie z lekarzem prowadzącym. Jednak dieta będzie uzależniona przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju cukrzyca występuje w danym przypadku. Biorąc to pod uwagę, należy dokonać pewnego rozróżnienia. Możemy mówić bowiem o:

  • cukrzycy typu I- niestety, ten rodzaj cukrzycy najczęściej dotyka ludzi młodych. Zwykle pojawia się w momencie, kiedy destrukcji ulegają komórki organizmu, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Warto wspomnieć, że cukrzyca typu I jest najczęściej chorobą uwarunkowaną genetycznie.
  • cukrzyca typu II- jest to ten rodzaj cukrzycy, który najczęściej dotyka osoby, które ukończyły 40 rok życia. Co więcej czynnikiem predysponującym do rozwoju tego typu schorzenia jest również znaczna nadwaga oraz nadciśnienie tętnicze. Wówczas trzustka stara się wytwarzać insulinę, jednak tkanki na nią po prostu nie reagują. Można powiedzieć, że ten rodzaj cukrzycy nabywamy wraz z każdym nadprogramowym kilogramem.

Co jeść na kolację będąc diabetykiem?- charakterystyka diety cukrzycowej

Pierwszą rzeczą i zasadą, do której powinni stosować się chorzy na cukrzyce jest spożywanie dużej ilości małych posiłków nawet 5 do 7 dziennie. Co więcej, każdy z tych posiłków musi zostać spożyty o określonej porze. Można powiedzieć, że dieta cukrzycowa opiera się na zasadzie- jemy mniej, ale jemy częściej. Niezwykle istotne staje się również utrzymanie odpowiedniej podaży węglowodanów, w które powinien być bogaty każdy spożyty przez diabetyka posiłek. Oczywiście nie można zapominać o tym, że dieta cukrzycowa powinna również dostarczać do organizmu niezbędnych składników mineralnych, a wśród nich najważniejszy staje się:

  • magnez
  • cynk
  • chrom
  • selen

Chorzy na cukrzyce w ramach odpowiedniej diety powinni również stale przestrzegać indeksu glikemicznego oraz stosować się do zaleceń i wskazówek swojego lekarza prowadzącego. Niezwykle ważna jest również dyscyplina i przyjmowanie posiłków o możliwie stałej porze. Co więcej, konieczne jest codzienne używanie glukometru, który pozwoli dokładnie kontrolować poziom cukru we krwi.

Co jeść na kolację będąc diabetykiem?- przykład diety

Kolacje jest jednym z ważniejszych posiłków w diecie diabetyka. Jednak wiele osób borykających się z cukrzycą wciąż zastanawia się, które produkty są dozwolone, a także jak skomponować swoją kolację, by wpisywała się ona w ramy diety cukrzycowej. Po pierwsze podczas kolacji niezwykle ważne jest by na talerzu znalazły się źródła błonnika jak np. grube kasze, szpinak czy też brokuły, gdyż obniża on poziom cukru we krwi. Dodatkowo chorzy mogą na swoim kolacyjnym talerzu umieścić chude mięso, najlepiej z indyka lub z kurczaka oczywiście bez skóry. W razie preferencji można produkty mięsne zastąpić również chudymi rybami. Dodatkowo na kolacje zaleca się spożycie także porcji owoców i warzyw- najlepiej w postaci surowej lub ugotowane na parze. Dozwolone są także wyroby mleczne w postaci jogurtów, kefirów czy nawet i mleka i maślanek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *