Aranżujemy kuchnię – tych elementów nie powinno w niej zabraknąć!

Aranżujemy kuchnię – tych elementów nie powinno w niej zabraknąć!

Kuchnia to miejsce, które musi być przede wszystkim funkcjonalne, co umożliwiają odpowiednie meble, praktyczne akcesoria, a także kilka sprawdzonych zasad, dzięki którym wszystko staje się łatwiejsze. Zobacz, co dobrze jest wiedzieć na etapie aranżacji swojej kuchni, aby stała się wymarzoną i wygodną w użytkowaniu przestrzenią.

Kilka rzeczy, o których warto pamiętać planując kuchnię

Praktyczna kuchnia to przede wszystkim odpowiednio wykorzystana powierzchnia – warto rozplanować swoje szafki tak, aby mieć jak najwięcej miejsc do przechowywania i żeby wszystkie niezbędne na co dzień elementy były zawsze pod ręką. Kluczowy jest także blat roboczy – jeśli dużo gotujemy i pieczemy, powinien być dość spory, co usprawni kuchenne podboje. Podczas aranżacji warto trzymać się zasady trójkąta roboczego, który wskazuje na rozmieszczenie względem siebie lodówki, kuchenki i zlewu na kształt tejże figury, dzięki czemu łatwiej jest się poruszać pomiędzy kolejnymi strefami.

Dobrze zadbać także o wentylację pomieszczenia. Pomocne w tym są okapy kuchenne, które można wybrać spośród kilku wariantów – tych mocowanych do ścian, w wersji standardowej, prostokątnej, czy okrągłej. Świetnie prezentują się także nowoczesne okapy kuchenne wyspowe, wśród których także wyróżnić można różne kształty – opływowe i zaokrąglone, kanciaste, w klimacie rustykalnym, czy wzbogacone o liczne ornamenty, a nawet efektowne i przydatne przy precyzyjnych pracach oświetlenie. W sprzedaży znaleźć można również okapy kuchenne przeznaczone do zabudowy, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne i doskonale pasują do minimalistycznych aranżacji i nowatorskich przestrzeni.

Inne elementy przydatne w kuchni

Podczas aranżacji kuchni dobrze jest zastanowić się nad tym, z ilu urządzeń będziemy realnie korzystać. Jeśli mamy tendencję do częstego korzystania z ekspresu, robota kuchennego, blendera, mikserów, czy tosterów może okazać się, że nie dysponujemy odpowiednią ilością gniazdek. Świetnym pomysłem są w takim przypadku wpuszczane w blat listwy zasilające, które  można mieć zawsze pod ręką lub ukryć, gdy są zbędne.

Wśród rzeczy, które są naprawdę przydatne w kuchni, wskazać można także systemy szafek samodomykających. Dzięki nim raz na zawsze zapomnimy o trzaskaniu, a nawet o brudzeniu frontów mebli podczas pichcenia, gdyż będą same wracać na właściwe miejsce.

Świetnym pomysłem w kuchni są także praktyczne gadżety w postaci ruchomych wylewek, dzięki którym można z łatwością napełniać nawet sporych rozmiarów naczynia. Oprócz tych, które da się wyciągać, w sprzedaży znaleźć można modele elastyczne, które wyginają się pod pożądanym kątem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *