Najlepsze drzwi do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Najlepsze drzwi do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze drzwi do kuchni masz dosyć dużą swobodę, choć powinny oczywiście pasować do aranżacji pozostałej części mieszkania. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o wyborze drzwi do kuchni!

Obecnie dużą popularnością cieszą się kuchnie w formie aneksu, które nie są wyraźnie oddzielone od reszty mieszkania. Nie wszyscy jednak są zwolennikami takiego rozwiązania, a często taka forma jest po prostu niemożliwa do realizacji w danym mieszkaniu. Jeżeli zdecydujesz, że kuchnia w twoim mieszkaniu będzie znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu,musisz zakupić odpowiednie drzwi. Masz kilka możliwości:

  • tradycyjne drzwi skrzydłowe;
  • drzwi przesuwne;
  • harmonijkowe;
  • łamane.

Pamiętaj jednak, że podobnie jak zwykłe drzwi pokojowe, te prowadzące do kuchni powinny być przede wszystkim funkcjonalne.

Co wziąć pod uwagę kupując drzwi do kuchni?

Drzwi do pomieszczenia, w którym gotujesz, powinny być w pewnym stopniu odporne na zaplamienie, dlatego warto zdecydować się na materiał, który łatwo będzie doczyścić. Drzwi do kuchni powinny być też wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. W kuchni może panować wysoki poziom wilgotności, dlatego jeśli decydujesz się na drzwi wykonane z drewna, muszą być one odpowiednio zabezpieczone. Kolejną istotną kwestią jest stosowna wentylacja pomieszczenia. Drzwi powinny być wyposażone w jedno z poniższych rozwiązań wspomagających cyrkulację powietrza:

  • kratka wentylacyjna;
  • tuleje wentylacyjne;
  • wcięcie wentylacyjne.

Tradycyjne drzwi skrzydłowe do kuchni – jakie wybrać?

Jeżeli cenisz sobie klasyczny wystrój wnętrza, drzwi skrzydłowe będą idealne do twojej kuchni. Jest to też rozwiązanie bardzo uniwersalne. Ten rodzaj wejścia jest łatwiejszy w otwieraniu, kiedy masz zajęte ręce. Musisz pamiętać, że drzwi powinny być dosyć szerokie, co sprawi, że będziesz mógł swobodnie przenosić talerze do jadalni. Najbardziej odpowiednie będą drzwi skrzydłowe o szerokości około 80 centymetrów. Przy wyborze kierunku otwierania drzwi powinieneś kierować się wygodą, a jeżeli twoja kuchnia jest mała – warto rozważyć drzwi otwierające się na zewnątrz.

Skrzydłowe drzwi do kuchni z przeszkleniami

Drzwi z przeszkleniami świetnie sprawdzą się w przypadku, gdy chcesz doświetlić wnętrze. Jeżeli masz małą kuchnię, do której dociera mało światła, drzwi z przeszkleniami będą bardzo dobrym wyborem. W zależności od twoich preferencji drzwi do kuchni mogą mieć zróżnicowaną liczbę szklanych powierzchni. Czasami są to tylko wąskie paski, ale możesz też zdecydować się na dużą szklaną taflę. Możliwe jest również całe skrzydło szklane, które wygląda bardzo efektownie, ale nie jest tak wytrzymałe jak tradycyjne, szklane drzwi.

Drzwi przesuwne do kuchni

Drzwi przesuwne wyglądają bardzo efektownie, dlatego stają się coraz popularniejsze. Należy jednak pamiętać, że mają one specjalne wymagania montażowe. Jeżeli drzwi chowają się w ścianę, musi być ona specjalnie przygotowana przez stworzenie wnęki. Drzwi przesuwne naścienne wymagają z kolei więcej miejsca, ponieważ na ścianie musi się pojawić specjalna szyna. Ten rodzaj drzwi do kuchni może być w całości wykonany ze szkła, co pomoże skutecznie rozjaśnić pomieszczenie.

Drzwi łamane oraz harmonijkowe w kuchni

Ten typ drzwi działa na zasadzie harmonijki. Poruszają się one na prowadnicy, a ich dużą zaletą jest waga – są bardzo lekkie. W ogólnym rozrachunku nie są one jednak najlepszym wyborem w wejściu do kuchni, ponieważ ich otwieranie jest dosyć kłopotliwe i głośne. Dodatkową trudność może sprawić też ich czyszczenie. Drzwi harmonijkowe mają dużo załamań, w których może gromadzić się brud. Lepsze będą drzwi łamane, które są zdecydowanie cichsze i lepiej radzą sobie z zatrzymywaniem zapachów.

Czym jeszcze warto się kierować podczas wybierania drzwi do kuchni?

Zwróć uwagę na to, czy drzwi otwierają się lekko i płynnie. Zwiększy to wygodę ich codziennego użytkowania. Jeżeli twoja kuchnia jest przestronna, warto, aby drzwi otwierały się do wewnątrz – nie będą wtedy zajmowały przestrzeni w sąsiadującym pomieszczeniu. Tego problemu nie będziesz miał, jeżeli wybierzesz drzwi przesuwne. Drzwi kuchenne nie powinny mieć również progów, dzięki czemu unikniesz ryzyka potknięcia. Design powinien komponować się z kolorem podłogi i szafek kuchennych. 

Kuchnia to miejsce, w którym spędzasz dużą część dnia, więc powinno być ono bardzo funkcjonalne. Dobór odpowiednich drzwi kuchennych sprawi, że przejście do tego pomieszczenia będzie wygodne i bezpieczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *