W radiu i telewizji jesteśmy ciągle bombardowani reklamami najróżniejszych preparatów, mających na celu poprawę naszego zdrowia. W przeważającej mierze nie są to jednak leki, a suplementy diety. Co wyróżnia tę kategorię produktów i co warto o nich wiedzieć?
Czym są suplementy diety?
W przeciwieństwie do leków, suplementy diety nie są środkami leczniczymi. Chociaż ich zastosowanie, a często i skład, mogą być bardzo zbliżone do popularnych leków, suplement diety z definicji jest środkiem spożywczym i nie ma wykazywać właściwości leczniczych, a przede wszystkim uzupełniać niedobory witamin i składników odżywczych, wspierając fizjologiczną pracę organizmu. Jednocześnie suplementy diety nie podlegają kontroli Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, a podobnie jak inne produkty spożywcze, Głównego Inspektoratowi Sanitarnemu – czyli naszemu Sanepidowi. Wiąże się to z mniejszymi wymaganiami dotyczącymi ich rejestracji i wprowadzania na rynek. Suplementy diety nie podlegają tak ścisłej kontroli jak leki, nie wymagają także dokładnych badań ich aktywności terapeutycznej i skuteczności – w końcu z definicji są pokarmem i wcale działania leczniczego nie wykazują.
Czy warto przyjmować suplementy diety?
Czy w takim razie warto przyjmować suplementy diety? Pomimo specyficznej formy rejestracji, suplementy diety często mogą naprawdę korzystnie wpływać na nasze zdrowie i wspomagać organizm w walce z chorobami. Mowa tutaj nie tylko o preparatach witaminowych i bogatych w składniki mineralne (jak magnez, potas czy wapń), ale także roślinnych suplementach diety o szerszych zastosowaniach. Wykorzystywane w nich wyciągi roślinne, wbrew definicji suplementu, mogą wywierać łagodne działanie lecznicze i być równie skuteczne jak zwykłe leki. Dobrym przykładem są chociażby niektóre środki stosowane w leczeniu przeziębień, biegunek czy o łagodnym działaniu uspokajającym i wspomagającym zasypianie – w aptekach można znaleźć preparaty o identycznych składach i dawkowaniu, które w zależności od firmy są zarejestrowane jako lek lub suplement.
Czy suplementy diety są bezpieczne?
Kontrowersje i wątpliwości potrafi budzić też kwestia bezpieczeństwa suplementów diety. Skoro ich jakość nie podlega tak ścisłej kontroli jak w przypadku środków leczniczych, czy aby na pewno nam nie zaszkodzą? Pomimo braku obowiązku prowadzenia tak szczegółowych badań, wielu producentów suplementów diety dba o to, aby były jak najwyższej jakości – gwarantującej ich wysokie bezpieczeństwo i skuteczność. Co istotne, zarówno małe, nieznane firmy, jak i te które wypuszczają co chwilę nowe produkty mają narzędzia do zadbania o sprawne i dobrze kontrolowane wprowadzanie suplementów diety na rynek. Jednym z nich jest korzystanie z produkcji kontraktowej – zlecania części zadań zewnętrznym firmom, takim jak Curtis Health Caps, które dysponują odpowiednią aparaturą i wyspecjalizowaną kadrą. Na czym dokładniej polega produkcja kontraktowa suplementów diety? Możesz o tym przeczytać na stronie jednej z firm outsourcingowych: https://chc.com.pl/produkcja-kontraktowa/produkcja-suplementow-diety/