Stan jamy ustnej zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich są te zależne od pacjenta – pielęgnacja i odżywianie. Przekonaj się, jak dieta wpływa na zdrowie zębów i zapamiętaj, jak działają różne składniki spożywcze na zęby!
Co jeść, aby zachować zdrowe zęby? Jakie produkty warto wprowadzić do jadłospisu, a jakich lepiej unikać? Jak napoje wpływają na stan uzębienia? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule!
Co jeść, aby zachować zdrowe zęby?
Twoje codzienne wybory mają ogromny wpływ na zdrowie. Spożywanie określonych produktów i unikanie innych może znacznie poprawić stan zębów, dziąseł i ogólnie – całej jamy ustnej. Przyglądając się diecie pod kątem zdrowia zębów, dobrze jest przeanalizować zawartość witamin w poszczególnych składnikach spożywczych. W jadłospisie trzeba uwzględnić produkty bogate w:
- witaminę A – rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która działa przeciwpróchniczo i zapobiega rozwojowi bakterii w jamie ustnej; znajduje się w rybach, jajach, szpinaku, żółtym serze i marchwi;
- witaminę D – wpływa na mineralizację szkliwa, poprawia wchłanianie wapnia i fosforu; znajdziesz ją w jajach, maśle, tłustych rybach;
- witaminę C – poprawia ukrwienie, przez co wpływa na stan dziąseł; znajduje się w większości warzyw i owoców, a w dużych ilościach w takich produktach jak: nać pietruszki, owoce dzikiej róży, czerwona papryka, czarna porzeczka i kapusta.
Spożywanie produktów, które mają korzystny wpływ na stan zębów, stosowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa (przeglądy, czyszczenie) mogą sprawić, że Twoje zęby będą przez długi czas zdrowe i piękne. Warto korzystać z profesjonalnej pomocy dentysty w ramach rutynowej kontroli stanu zdrowia – zobacz np. leczenie kanałowe Kraków.
Jakie minerały warto wprowadzić do jadłospisu?
Ważne składniki mineralne obecne w diecie mają szczególne znaczenie dla zdrowia zębów. Najważniejszy z nich to wapń, który jest głównym budulcem zębów. To dzięki niemu są one twarde i mocne. Gdzie znajdziesz wapń? W sporych ilościach występuje on w mleku i produktach mlecznych, a także w migdałach, nasionach i zielonych warzywach takich jak szpinak, fasola, rukola, sałata i szczypiorek. Równie ważny dla zdrowia zębów jest fosfor. Znajdziesz go w orzechach, żółtych serach i otrębach pszennych, a także w wątróbce. Wchłanianie wapnia i fosforu poprawia obecność witaminy D w diecie, dlatego pamiętaj o zdrowych tłuszczach lub suplementacji. W celu uzyskania wskazówek dotyczących zdrowia zębów odwiedź stronę https://www.galeriausmiechu.pl/.
Jakich składników spożywczych unikać w diecie?
Prawdziwym wrogiem zdrowych zębów jest cukier spożywany w nadmiernych ilościach. Regularne jedzenie słodyczy, suszonych owoców, słodzonych napojów z pewnością odbije się niekorzystnie na stanie uzębienia. Po pojęciem cukrów rozumie się takie składniki, jak cukry proste i dwucukry. Dlatego w diecie unikaj produktów bogatych w glukozę, fruktozę, maltozę i sacharozę. Obecność tych składników w posiłku skutkuje obniżeniem pH w jamie ustnej, co wpływa na demineralizację szkliwa.
Wpływ napojów na zdrowie zębów
Najzdrowsze napoje rekomendowane przez dentystów to woda mineralna i mleko. Oceniane są one jako produkty neutralne dla szkliwa. Doskonale sprawdzają się także napoje na bazie mleka i produktów mlecznych, np. jogurt naturalny i kefir. Warto sięgać też po zieloną herbatę, ponieważ jest ona uznawana przez bezpieczną dla zdrowia zębów. Unikaj natomiast słodzonych napojów kolorowych i jogurtów owocowych z zawartością cukru. Staraj się także ograniczyć słodzenie herbaty miodem. Jeśli lubisz słodki smak i nie chcesz z niego rezygnować, spróbuj alternatywnych źródeł – ksylitolu, stewii lub erytrolu.
Produkty spożywcze barwiące zęby
Przebarwienia szkliwa związane są ze spożywaniem produktów barwiących zęby. Są nimi przede wszystkim napoje takie jak kawa, czarna herbata i czerwone wino. Na kolor zębów wpływa też spożywanie owoców jagodowych, jarmużu i buraków. Choć trudno wyobrazić sobie wyeliminowanie ich z diety, warto pamiętać o tym, aby po ich spożyciu wypłukać jamę ustną wodą, a najlepiej umyć zęby delikatną pastą wybielającą.
Podsumowując, dentyści polecają dietę bogatą w produkty takie, jak pieczywo pełnoziarniste, przetwory mleczne, masło, owoce, warzywa, mięso i ryby. Stosując się do podstawowych zasad zrównoważonego żywienia, znajdziesz złoty środek i zadbasz o zdrowie swoich zębów.