Na cukrzycę można zachorować praktycznie w każdym wieku. Dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Co prawda, z cukrzycą można normalnie funkcjonować, ale należy przede wszystkim dbać o zbilansowane posiłki oraz stale badać poziom cukru we krwi i być pod opieką specjalistów. Co diabetyk może jeść na śniadanie, a czego powinien unikać? Czym kierować się przy wyborze produktów gotowych? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!
Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu czikita.pl
Śniadanie diabetyka – dlaczego jest tak istotne?
Śniadanie nie tylko dla diabetyka odgrywa kluczową rolę w dziennym jadłospisie. Również osoby zdrowe powinny zadbać o to, aby posiłki były pełnowartościowe i składały się na nie tylko odpowiednie produkty. Cukrzyca powoduje, że poziom glukozy we krwi znacząco się zwiększa. W związku z tym każdy diabetyk powinien zwracać szczególną uwagę na to, co je. Poza tym śniadanie cukrzyka musi być na tyle zbilansowane, żeby dostarczało odpowiedniej dawki energii oraz wartości odżywczych, które są niezbędne do wykonywania obowiązków służbowych bądź domowych.
Należy także nadmienić, że wyróżnia się 3 główne rodzaje cukrzycy:
- Typu I.
- Typu II.
- Ciążowa.
W dwóch pierwszych chorobie towarzyszy uszkodzenie trzustki. Jednak tylko w przypadku cukrzycy I organ przestaje wytwarzać insulinę. Natomiast cukrzyca ciążowa jest ściśle związana z rozregulowaną gospodarką hormonalną. Prawda jest taka, że nieodpowiednia dieta diabetyka może powodować rozwinięcie się choroby w każdym rodzaju i prowadzić do poważnych skutków. Dlatego diabetyk na śniadanie musi jeść takie produkty, które nie tylko będą dostarczać do organizmu niezbędnych składników, ale też miały niski indeks glikemiczny.
Śniadanie diabetyka – co można jeść, a czego unikać?
Niski indeks glikemiczny mają te produkty, które nie zawierają węglowodanów lub dostarczają ich śladowe ilości. To właśnie one są najzdrowsze i nie powodują, że poziom cukru we krwi wzrasta. Do żywności o niskim indeksie glikemicznym zaliczane są:
- Większość owoców i warzyw.
- Mięso.
- Grzyby.
- Makaron sojowy, z pszenicy durum, razowy.
- Gorzka czekolada.
- Kasza gryczana, bulgur.
- Sok pomarańczowy, pomidorowy, grejpfrutowy, cytrynowy (wszystkie bez dodatku cukru).
- Ryż biały, bansati.
- Jogurt niskotłuszczowy.
- Mleko migdałowe, owsiane, sojowe, odtłuszczone.
- Otręby owsiane i pszenne.
- Chleb orkiszowy, z mąki z pełnego przemiału.
- Ryby.
- Oleje roślinne.
- Wędliny naturalne.
- Owoce morze.
Tak naprawdę tych produktów jest znacznie więcej, ale jak widać, bez problemów można połączyć niektóre składniki tak, aby przygotować zdrowe i smaczne śniadanie. Koniecznie należy pamiętać, że z jadłospisu diabetyk powinien przede wszystkim wykluczyć tłuste sery i wędliny, pełnotłuste produkty mleczne, produkty z dużą zawartością cukru, białego pieczywa.
Przykładowe śniadanie dla diabetyka
Przed przygotowaniem śniadania diabetyk powinien wziąć też pod uwagę sposób obróbki potraw. Smażenie, gotowanie, pieczenie, czy duszenie może powodować, że indeks glikemiczny wzrośnie.
O to kilka pomysłów na smaczne i zdrowe śniadanie dla diabetyka:
- Owsianka z owocami, czyli płatki owsiane gotowane w mleku lub wodzie. Owoce nadają posiłkowi słodkiego smaku. Do owsianki można dodać, chociażby maliny, jagody, porzeczki lub jeżyny.
- Omlet z dodatkiem rukoli i pomidorów. Ważne jest, aby potrawa była smażona na tłuszczu roślinnym.
- Kanapki z pastą z awokado. Owoc należy skropić sokiem z cytryny, dodać czosnek, jajka ugotowane na twardo oraz sól, pieprz i czerwoną ostrą paprykę opcjonalnie dodać odrobinę oliwy z oliwek.
- Sałatka z kurczaka. Mięso drobiowe doskonale komponuje się z wieloma warzywami np. pomidorami, cebulą, czy ogórkiem. Do smaku jak najbardziej trzeba dodać zieleninę (sałatę lub szpinak). Całość doprawić można oliwą z oliwek lub sokiem z cytryny.
Śniadanie diabetyka powinno być zbilansowane, ale też konsultowane z diabetologiem. Tylko w ten sposób chory będzie miał całkowitą pewność, że nie zaszkodzi własnemu zdrowiu.
Co więcej, dieta bogata w produkty z niskim indeksem glikemicznym wskazana jest również dla osób zdrowych. Jej stosowanie zmniejszy ryzyko zachorowania na cukrzycę i otyłość.