Choroba Hashimoto dotyka ponad 33% społeczeństwa. Problemy z tarczycą, choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, to jednak mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, szczególnie przez szereg nieprzyjemnych objawów, które są powodowane przez to schorzenie. Tak więc, co jeść na kolację przy Hashimoto?
Co jeść na kolację przy Hashimoto?- zasady żywienia
Nie da się ukryć, że choroba Hashimoto może dawać szereg niezwykle nieprzyjemnych objawów, a w związku z tym wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii. Niemniej jednak sama terapia bez dobrania odpowiedniej diety nie mogłaby dawać tak zadowalających rezultatów. Odpowiednio dobrana, a także zbilansowana dieta w chorobie Hashimoto to przede wszystkim bogactwo wszelakich makroskładników, a także składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na przebieg choroby. Dieta w chorobie Hashimoto musi mieć przede wszystkim charakter przeciwzapalny, co doprowadzi do tak zwanego wyciszenia organizmu przy pomocy produktów spożywczych. Co więcej główną zasadą żywieniową w przebiegu choroby Hashimoto, jest również to, by dieta była możliwie niskokaloryczna, a także możliwie niskobiałkowa. To właśnie białko bierze główny udział w produkcji hormonów. Co więcej, niezbędne podczas komponowania jadłospisu jest również zwrócenie uwagi na produkty, które charakteryzują się wysoką zawartością jodu, żelaza, cynku oraz selenu, błonnika czy witamin z grupy B oraz kwasów omeg-3. Warto jednak zaznaczyć, że główna podaż kaloryczna powinna być odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta z uwzględnieniem jego płci, wieku oraz stanu fizjologicznego oraz ewentualnych chorób towarzyszących. Konieczne jest również wzięcie pod uwagę, że przy chorobie Hashimoto mogą pojawić się również takie schorzenia jak np. nietolerancja laktozy, więc zanim wprowadzi się dietę eliminacyjną, niezbędne jest również wykonanie odpowiedniej diagnostyki, która potwierdzi lub wykluczy obecność chorób współistniejących. Przy chorobie Hashimoto również nie ma wskazań co do tego, by eliminować z diety składniki, bez poszerzenia diagnostyki. Warto wspomnieć, że dieta przy chorobie Hashimoto powinna przede wszystkim polegać na eliminacji z jadłospisu wszystkich tych produktów, które przyczyniają się do nasilania stanów zapalnych i mogą źle wpływać na skuteczność przyjmowanych leków. Spożywanie kalafiora, selera czy szpinaku jest więc wysoce niewskazane. Co więcej do diety należy obowiązkowo wprowadzić te składniki, które pozytywnie wpływają na pracę gruczołu tarczycowego. Dieta powinna składać się z około 4-5 mniejszych posiłków, bogatych w witaminę D, żelazo, jod, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Pacjenci borykający się z chorobą Hashimoto nie mogą również zapominać o tym, by ich dieta miała jak najniższy indeks glikemiczny, a co więcej bazowała ona na produktach naturalnych, a w ostateczności na produktach, które są najmniej przetworzone. Nie można zapomnieć również o ograniczeniu cukrów prostych. W diecie nie może również zabraknąć węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, a także nierafinowanych olejów roślinnych jak np. awokado czy nasiona.
Co jeść na kolację przy Hashimoto?- przykład diety
Kolacja powinna być posiłkiem w miarę obfitym, również o niezwykle niskim indeksie glikemicznym. Tak więc co jeść na kolację przy Hashimoto? Otóż osoby borykające się z tym schorzeniem mogą oprzeć swoją kolacje na ryżu lub na kaszy gryczanej. Do tego warto dobrać porcję świeżej ryby, ugotowanej na parze lub filet z indyka, również przygotowany na parze. Całość powinna uzupełnić porcja gotowanych warzyw jak np. marchew z groszkiem lub porcja świeżych owoców. By uzupełnić zapotrzebowanie na tłuszcze warto dodać na swój talerz również awokado, orzechy włoskie, lub np. pestki dyni oraz słonecznika.