Rasa psa a niewydolność wątroby. Jaka dieta?

Rasa psa a niewydolność wątroby. Jaka dieta?

Żaden inny organ nie jest w stanie zastąpić wątroby. Najczęściej jednak w przypadku psa choroby wątroby wykrywane są zasadniczo dość późno, kiedy dochodzi do zatrucia. Wtedy konieczne jest specjalistyczne leczenie.

Jakie rasy psów mają delikatny żołądek? 

Niektóre rasy psów słyną z delikatnych żołądków. Wymaga to stosowania odpowiedniej diety, dzięki której ich układ trawienny, w tym wątroba, mogą długo i sprawnie funkcjonować. Do najbardziej cierpiących z tego powodu ras należy dog niemiecki, który często boryka się z zespołem skręcenia i rozszerzenia żołądka. Oprócz tego wśród psów cierpiących na problemy z układem trawiennym często wymienia się także dog niemiecki

Po czym poznać, że pies ma problemy z wątrobą?

Ze względu na wiele ważnych funkcji jakie u psa pełni wątroba skutki jej niewydolności mogą dotyczyć całego organizmu. Choroby związane z tym narządem najłatwiej poznać po upośledzonym trawieniu i gorszym przyswajaniu składników pokarmowych, a co za tym idzie widocznym niedożywieniu. Oprócz tego uszkodzona wątroba nie jest w stanie skutecznie oczyścić organizmu zwierzęcia z toksyn, co jest jej podstawowym zadaniem. Często dochodzi wtedy do zatrucia amoniakiem. 

Wśród widocznych objawów problemów związanych z wątrobą najczęściej przewijają się wymioty i nawracająca biegunka. Pies często jest osłabiony, ma problemy z apetytem oraz zaobserwować można powiększenie obrysu brzucha.

Zaburzenia funkcjonowania wątroby – przyczyny

Przyczyny dla każdej rasy psów są takie same i najczęściej związane są ze spożywanymi artykułami. Często zaburzenia wątroby wynikają z zatrucia lekami, roślinami lub środkami chemicznymi. Zdarza się także, że przyczyną są zakażenia bakteryjne i wirusowe (choroba Rubartha). Oprócz tego częstą przyczyną jest nieprawidłowa dieta lub, co ma miejsce rzadziej, inne choroby przewlekłe. 

Jaką dietę stosować u psa z chorą wątrobą?

Podstawową metodą leczenia niewydolności choroby jest dieta. Ma ona na celu przede wszystkim odciążenie i ułatwienie regeneracji uszkodzonego narządu poprzez dostarczane mu składniki odżywcze. Dlatego najpopularniejszą dietą jest dieta niskobiałkowa. Podczas jej stosowania głównym źródłem energii psa stają się tłuszcze i lekkostrawne węglowodany. Nie można jednak całkowicie zrezygnować z podawania białka, ponieważ jest ono konieczne do regeneracji chorej wątroby. 

Podstawowym dylematem u posiadaczy różnej rasy psów jest wybór rodzaju karmy w trakcie leczenia. Najlepiej wtedy sięgnąć po karmy typu hepatic, ponieważ charakteryzują się one podwyższoną zawartością tłuszczu i wysoką strawnością. Pozwala to dostarczyć zwierzęciu wysokie dawki składników odżywczych, które jednocześnie sprzyjają gojeniu narządu. Oprócz tego warto podawać psu więcej witamin i przeciwutleniaczy, co skutecznie przyśpieszy proces regeneracji. 

Domowa dieta 

Naturalnie leczenie psa może też wspomagać domowa dieta, ponieważ jedzenie przygotowywane w domu ma o wiele lepszy smak i jest łatwiej przyswajalne dla organizmu zwierzaka. Taka dieta powinna zawierać optymalną dawkę lekkostrawnych węglowodanów, które łatwo można odnaleźć w puree ziemniaczanym czy gotowanym ryżu. Ważnym elementem jest też podawanie psu rozdrobnionych warzyw. Oprócz tego regeneracja wymaga białka wysokiej jakości, które można podawać za pomocą mięsa drobiowego lub produktów mlecznych. 

Choroby wątroby u psa – o tym warto pamiętać

Przeglądając rasy psów w celu wyboru jednej z nich należy zawsze zwracać uwagę na najczęściej występujące problemy zdrowotne. Tak jak w przypadku doga niemieckiego, który często boryka się z problemami żołądkowymi, inne rasy psów również mają swoje charakterystyczne choroby. Decydując się na czworonoga trzeba pamiętać by nie tylko zapewnić mu odpowiednie miejsce do życia, lecz także o tym, że w przypadku choroby musimy być w stanie zapewnić mu adekwatne leczenie. O ile w przypadku chorób żołądka wystarczy zastosowanie dobrej diety, o tyle inne schorzenia często wymagają poważnych terapii. Właściciel odpowiada za swojego czworonoga dlatego zawsze powinien sobie zdawać sprawę z jego dolegliwości. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *