Jak odnowić stare drzwi – instrukcja krok po kroku

Jak odnowić stare drzwi – instrukcja krok po kroku

Drzwi należą do tego typu sprzętów domowych, które w związku z częstym ich użytkowaniem narażone są zadrapania i zabrudzenia. Jeśli drzwi są w dobrym stanie, a jedynie lakier wymaga odświeżenia, możemy to zrobić własnym sumptem. Czego będziemy potrzebować oprócz odpowiedniego miejsca i sprzętu? Ile to potrwa i jaka farba będzie najlepszym wyborem? Opiszemy w poniższym artykule.

Od czego zacząć?

Przygotowanie do renowacji starych drzwi należy rozpocząć od dokładnego obejrzenia skrzydła drzwiowego i futryny. Jest to niezbędne, aby ocenić, czy drzwi w ogóle nadają się do odświeżenia, a także, by zorientować się, z jakiego materiału zostały wykonane oraz jakimi środkami wykończone. Od tych informacji zależy bowiem wybór odpowiednich narzędzi do usunięcia pozostałej powłoki oraz materiałów, które naniesiemy na drzwi.

Przygotowanie

Prace należy zacząć od zdjęcia drzwi z zawiasów i położenia ich na taboretach, lub specjalnych koziołkach stolarskich (o ile takowe posiadamy). Jeśli renowację przeprowadzamy w domu warto, dobrze zabezpieczyć podłogę pod krzesłami. Po położeniu drzwi odkręcamy klamki, zamki, zawiasy i ewentualnie numerek domu, czy tabliczkę z nazwiskiem. Jeśli nasze drzwi posiadają szybkę, warto ją całkowicie wyjąć lub dobrze zabezpieczyć przed ewentualnym rozbiciem czy zabrudzeniem.

Szlifowanie

Usunięcie starej farby, to kolejny etap naszych prac. Najwygodniejszym i najszybszym rozwiązaniem jest użycie opalarki. Pod wpływem wysokiej temperatury farby kurczą się, a na ich powierzchni powstają bąble. Ciepłą warstwę starej farby zeskrobujemy delikatnie za pomocą szpachelki.

Inną metodą na pozbycie się starych powłok jest użycie specjalnych środków chemicznych, które nanosi się na drzwi pędzlem, a następnie odczekuje podany przez producenta czas i zeskrobuje zmiękczoną warstwę farby szpachelką. Preparaty tego typu idealnie sprawdzą się na drzwiach ozdobionych rzeźbieniami, z których rozmiękczoną farbę można usunąć przez delikatne pocieranie watą stalową lub szczotką drucianą.

Szlifowanie drzwi. Pozostałości farby z trudno dostępnych miejsc, np. szpar czy szczelin, a także warstwę impregnatu odpornego na działanie wysokiej temperatury można usunąć przez szlifowanie. Szlifowanie jest konieczne, by uzyskać równą i gładką powierzchnię. Jak się do tego zabrać? Należy przygotować elektryczną szlifierkę oraz bardzo istotne zabezpieczenia jak maska i okulary ochronne przed znajdującym się w powietrzu pyłem. Jeśli nie posiadamy ani szlifierki, ani gotówki, możemy zainwestować w narzędzie dzięki kredytowi gotówkowemu.

Inną opcją jest szlifowanie ręczne za pomocą papieru ściernego w arkuszu lub kostce. Dla początkujących warto korzystać z papieru o wyższym nominale – tak by nie uszkodzić drewna. Możemy rozpocząć od papieru o średniej gradacji np. ok. 80, a następnie w miarę ukazywania się oczyszczonego drewna przechodzić stopniowo na papiery o granulacji powyżej 100, a później nawet 200.

Po dokładnym wyszlifowaniu powierzchni drzwi konieczne jest ich odpylenie specjalnym odkurzaczem budowlanym z szczotkową końcówką bądź czystą zmiotką.

Malowanie

Przechodzimy do ostatniego etapu, jakim jest malowanie. Na dobrze przygotowane drzwi nanosimy farbę. Do drzwi najczęściej wybierane są farby kryjące do drzwi np. alkidowe, akrylowe, kredowe, które zapewniają jednolitą powierzchnię zasłaniające słoje drewna. Inną opcją są barwiące bejce do drewna i lakiery, które tworzą na powierzchni drewna nieprzenikalny film, zabezpieczając je przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią, jednocześnie odsłaniając rysunek słojów. Drzwi najlepiej malować wałkiem, a do uzupełnienia rowków i malowania krawędzi sprawdzą się pędzle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *