Stypa to poczęstunek po pogrzebie. Organizuje się ją po to, by najbliższa rodzina i znajomi zmarłego mogli spędzić dzień pogrzebu wspólnie, wspominając go, mając poczucie, że zmarły był szanowany przez innych i będzie im go brakować. Stypa jest również uroczystością podczas, której można pocieszyć bliskich zmarłej osoby i dać im wsparcie. Organizujący stypę powinni podziękować wszystkim za udział w pogrzebie, poprzez który wyrazili hołd zmarłemu.
Stypa w domu
Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na większy wydatek, jakim jest organizowanie stypy w lokalu, czy restauracji, dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie stypy w domu. Uroczystość może być skromna, nikt nie będzie wymagał od bliskich zmarłego, że poświęcą cały swój czas na zorganizowanie poczęstunku.
Gotowanie dużej ilości dań jest zajęciem bardzo wymagającym i czasochłonnym, które może sprawić problem rodzinie pogrążonej w żałobie. W organizowaniu stypy można poprosić o pomoc rodzinę, przyjaciół lub zamówić serwis cateringowy.
Menu na stypę w domu
Przy wyborze posiłków należy postawić na sycące jedzenie, które będzie szybkie i łatwe w wykonaniu. Nie powinno się przygotowywać skomplikowanych, drogich dań oraz trudnych do zrobienia.
W domu można przygotować zupy, które na pewno wszystkim będą smakować:
- barszcz czerwony z krokietami,
- zupa grzybowa z makaronem,
- zupa jarzynowa,
- rosół.
Na stypie można również podać jedno danie główne, takie jak:
- roladki z kurczaka,
- gulasz wołowy,
- filet z kurczaka z surówką,
- indyk gotowany z warzywami.
Dania powinny być lekkostrawne i nieskomplikowane, by każdy znalazł coś dla siebie: osoby starsze, jak i dzieci.
Deser
Warto pomyśleć również o deserze podczas poczęstunku. Wspólne jedzenie ciasta i picie kawy daje okazję do wspominanie zmarłego bliskiego.
Ciasta proste w przygotowaniu to między innymi:
- sernik,
- szarlotka,
- biszkopt,
- ciasto drożdżowe z owocami.
W układaniu menu w domu powinno skupić się na wybraniu dań prostych do przygotowania. Posiłki powinny być tradycyjne, by każdemu smakowały.
Alkohol
Alkohol można podać na stypie, lub nie. Zależeć to będzie od tego, w jaki sposób chcemy ją urządzić. Podczas stypy można wspominać zmarłego i myśleć o nim, jednak stypa może być również sposobem na pogodzeniem się ze śmiercią bliskiego, pokonaniem smutku i próby powrotu do normalności.
Podawanie alkoholu jest zależne od tego, w jaki sposób przebiegały inne rodzinne spotkania, czy alkohol zawsze w nich uczestniczy, czy raczej nie jest koniecznym elementem.
Należy jednak pamiętać, że w dniu pogrzebu towarzyszą nam bardzo różne skrajne emocje, dlatego w niektórych przypadkach, gdy można stracić kontrolę w piciu alkoholu, lepiej go nie podawać i uniknąć niepotrzebnych przykrych sytuacji.
Jeżeli postanowimy, że alkohol będzie w menu na stypie można podać różne napoje alkoholowe: wino, whisky, nalewki, wódkę.
Muzyka
W zależności od rodzinnych upodobań i rodzaju stypy, może być włączona muzyka spokojna, klasyczna. Można również całkiem z niej zrezygnować albo wspólnie słuchać ulubione utwory zmarłego, by go wspominać i wyrazić szacunek.
Zaproszenia
O stypie najlepiej poinformować bliskich i rodzinę wtedy, gdy powiadamiamy o pogrzebie. Niekiedy zdarza się również, że na stypę zaprasza się podczas otrzymywania kondolencji na pogrzebie. Warto jednak zaprosić na uroczystość z wyprzedzeniem, żeby wszystkie osoby mogły poświęcić ten dzień zmarłemu i jego rodzinie. Z niektórymi osobami nie mamy stałego kontaktu lub jest on utrudniony, dlatego można również zaprosić takie osoby podczas uroczystości pogrzebowej. Przy zapraszaniu należy podać wszystkie szczegóły dotyczące spotkania, adres domu/miejsca w którym jest organizowana stypa oraz godzinę, o której rozpocznie się uroczystość wspominająca zmarłego.
Podziękowanie za udział w pogrzebie
Po zakończeniu uroczystości należy złożyć podziękowania za udział w pogrzebie wszystkim osobom, które brały w niej udział. Rodzinie oraz bliskim, którzy wspólnie wspominali zmarłego, oddawali mu hołd i wyrażali szacunek wobec niego. Tego typu spotkania pozwalają na ukojenie smutku, poprzez wsparcie najbliższych. Dają szansę na spotkanie się z dalekimi krewnymi i poznaniu nieznanych wcześniej faktów o zmarłym. Szczególne podziękowanie powinno należeć się osobom zaangażowanym w pomoc przy organizacji stypy.