Na czym polega dieta keto

Na czym polega dieta keto

Jeśli zastanawiasz się: „Co to jest dieta keto?”, nie jesteś sam. Istnieje kilka powodów, dla których dieta ketogeniczna może być dla Ciebie korzystna. Być może jeszcze o niej nie słyszałeś, ale udowodniono, że ta nisko-węglowodanowa, wysokotłuszczowa dieta ogranicza łaknienie i pomaga schudnąć. Dieta ta jest również korzystna dla diabetyków, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o diecie keto.

Więcej szczegółowych informacji, o ketozie w serwisie: https://ketomierz.pl/

Dieta niskowęglowodanowa, wysokotłuszczowa

Stosowanie diety niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej ma wiele zalet. Nie tylko schudniesz, ale także Twój organizm będzie lepiej bronił się przed niektórymi chorobami przewlekłymi. Jednak dieta ta wiąże się z kilkoma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Przyjrzyjmy się najczęstszym z nich. Co to jest dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa? I jak wpływa na Ciebie? Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać podczas jej stosowania.

Badanie wykazało, że stosowanie diety niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej znacznie zmniejszyło ochotę na węglowodany, tłuszcze i cukier. Osoby stosujące tę dietę były mniej głodne i lepiej kontrolowały poziom cukru we krwi. Ponadto zmniejszyło się u nich zużycie leków przeciwcukrzycowych, co może mieć związek z większą zawartością tłuszczu w diecie. Jednak pomimo pozytywnych efektów, dieta niskowęglowodanowa może przynieść wręcz odwrotne skutki.

Zmniejsza łaknienie

Dieta keto jest często reklamowana jako najlepszy sposób na zmniejszenie łaknienia cukru i zwiększenie poziomu energii. Jej działanie polega na zapobieganiu wytwarzaniu przez mózg substancji chemicznej glukozy, która powoduje łaknienie. Jednak wiele osób uważa, że dieta keto jest trudna do przestrzegania, pomimo jej godnych pochwały zalet. W tym artykule wyjaśniono, w jaki sposób dieta keto łagodzi głód cukru. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Omówimy deficyt kalorii i rolę, jaką dieta keto odgrywa w zmniejszaniu łaknienia cukru.

Jeśli nigdy nie byłeś na diecie ketogenicznej, możesz nie wiedzieć, jak rozpoznać różnicę między głodem a niedożywieniem emocjonalnym. Oprócz głodu fizycznego, może on również sygnalizować niedożywienie emocjonalne. Prawdziwy głód pojawia się powoli, w miarę jak zastępujesz węglowodany zdrowszą żywnością. Jedzenie emocjonalne pojawia się szybko i jest reakcją na określone czynniki wyzwalające. Na szczęście dieta keto jest o wiele bardziej satysfakcjonującym sposobem na utratę wagi i utrzymanie energii.

Pomaga w utracie wagi

Dieta keto to sposób odżywiania, który charakteryzuje się bardzo niską zawartością węglowodanów i ma wiele korzyści zdrowotnych. Dieta keto została zaadaptowana z zaburzeń neurologicznych, ale może być stosowana w leczeniu różnych dolegliwości, w tym cukrzycy. Aby schudnąć na diecie keto, należy wyeliminować z diety węglowodany. Aby schudnąć, wystarczy ograniczyć spożycie węglowodanów do 20-50 gramów dziennie. Następnie można włączyć do diety warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak brokuły, kalafior i kapusta.

Dieta Keto wymaga większego spożycia tłuszczu niż normalnie. Wymaga ona spożywania 60-75% dziennej dawki kalorii z tłuszczu i tylko 15-30% z białka. Należy również utrzymywać niską ilość białka, ponieważ zbyt duża ilość białka może zamienić się w glukozę i nie zapoczątkować ketozy. Jeśli poziom ketonów wynosi ponad 0,5 lub 1,0 mmol/l, oznacza to, że jesteś w ketozie żywieniowej. Aby rozpocząć dietę, należy stopniowo zmniejszać ilość węglowodanów przez około sześć tygodni, ponieważ organizm potrzebuje czasu na dostosowanie się.

Obniżenie poziomu cukru we krwi

W kilku badaniach sprawdzono, czy dieta keto pomaga ludziom kontrolować poziom cukru we krwi. W jednym z badań porównano skuteczność tej diety z umiarkowaną dietą niskowęglowodanową. Osoby, które bardziej ograniczały spożycie węglowodanów, wykazywały lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi w perspektywie krótkoterminowej i długoterminowej. Chociaż wiadomo, że dieta ta sprzyja utracie wagi, nie wiadomo, czy przyniesie jakiekolwiek długoterminowe korzyści zdrowotne. Dieta ketogeniczna może być warta wypróbowania, jeśli prowadzi do kontroli poziomu cukru we krwi, ale nie udowodniono, że pomaga osobom chorym na cukrzycę.

Niektórzy ludzie przechodząc na dietę ketogeniczną doświadczają „grypy węglowodanowej”. Organizm przyzwyczaja się do braku węglowodanów, wykorzystując ketony jako alternatywne źródło energii. Jednak dieta niskowęglowodanowa może również powodować objawy podobne do tych występujących przy grypie. Osoby zainteresowane dietą keto powinny stosować się do kilku wskazówek. Po pierwsze, staraj się nie jeść zbyt dużo białka. Białko przekształca się w cukier i może zaburzać proces ketozy. Unikaj spożywania więcej niż 10 do 30 procent całkowitego dziennego spożycia białka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *