Choroba Basedowa dotyka około 22% populacji naszego kraju. Związana jest ona z nieprawidłowościami w obrębie gruczołu jakim jest tarczyca. Mówiąc prościej, produkuje ona nadmierną ilość hormonów tarczycy, co przyczynia się do powstawania dolegliwości. Jednak co jeść na śniadanie przy chorobie Basedowa?
Śniadanie w chorobie Basedowa- dlaczego jest tak ważne?
Choroba Basedowa to nic innego jak nadczynność tarczycy. Jest to schorzenie o typowym podłożu autoimmunologicznym, które jeśli nie będzie odpowiednio kontrolowane może przyczynić się do znacznego wyniszczenia organizmu. W przebiegu choroby Basedowa procesy metaboliczne i związane z przemianą materii następują zbyt szybko, a organizm nie ma czasu na zmagazynowanie odpowiedniej ilości energii oraz tłuszczy, by mógł on odpowiednio funkcjonować. Typowym objawem jest więc to, że chory niezwykle szybko taci na wadze, a także często towarzyszą mu biegunki i problemy ze strony przewodu pokarmowego. Wówczas najważniejsze jest zachowanie zasady co do spożywania mniejszych posiłków ale w większej ilości. Dlaczego jednak to właśnie śniadanie jest tak ważne w przebiegu choroby Basedowa? Okazuje się, że podobnie jak w przypadku osób zdrowych, śniadanie jest najważniejszych posiłkiem dnia. To właśnie ono ma za zadanie dostarczyć nam odpowiednią ilość energii, a także składników odżywczych. Warto pamiętać, że to właśnie śniadanie spożywane z rana pobudza pracę przewodu pokarmowego, a także w pewien sposób pobudza nasz cały organizm do wytężonej pracy. W przypadku przebiegu choroby Basedowa, wspomniane zostało, że chorzy w niekontrolowany sposób tracą na wadze, co jest spowodowane niezwykle szybką przemianą materii. Z racji tego śniadanie w diecie powinno być posiłkiem wysokokalorycznym, tak by zapewniło ono za samego rana porcję białka, tłuszczy, a także niezbędnych mikro i makro elementów. Niemniej jednak warto pamiętać, że dzienna podaż białka nie powinna przekraczać fizjologicznej normy czyli 100 gramów, a także zawartość tłuszczy w diecie nie powinna przekraczać 25 % całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. W związku z tym śniadanie powinno być również posiłkiem odpowiednio zaplanowanym i zbilansowanym.
Co jeść na śniadanie w chorobie Basedowa?- przykładowe zestawy śniadaniowe
Wspomniane już zostało, że śniadanie jest jednym z głównych posiłków w przebiegu choroby Basedowa. To ono ma dostarczyć podstawowych składników odżywczych i przy tym dostarczyć energii organizmowi do momentu spożycia kolejnego z posiłków. Tak więc jak skomponować przykładowe zestawy śniadaniowe, które załagodzą objawy pojawiające się w przebiegu choroby Basedowa? Otóż
- śniadanie 610 kalorii- najlepiej sprawdzi się omlet z czterech dużych jajek w towarzystwie pomidorków koktajlowych oraz szpinaki i serka. Najlepiej sprawdzi się mozzarella w wersji light, co nie obciąży przewodu pokarmowego. W tym celu jajka należy rozmieszać w misce, a następnie dodać szczyptę soli. Kolejno dodaje się do nich pokrojone na pół pomidorki koktajlowe, a także iście szpinaku. Całość wykłada się na patelnie posmarowaną oliwa z oliwek. Po kilku minutach na wierzchu omletu układamy plastry świeżej mozzarelli i smażymy przez około 5 minut pod przykryciem, do momentu aż ser się rozpuści.
- śniadanie 760 kalorii- propozycją na wysokokaloryczne i energetyczne śniadanie jest owsianka z owocami oraz z orzechami włoskimi. W tym celu w pierwszej kolejności należy ugotować około 10 łyżek płatków owsianych na wodzie, a następnie dodać do nich około 40 gram malin oraz jedną gruszkę. Całość wyłożyć do miski, a wierzch dodatkowo można pokryć ulubionym jogurtem naturalnym. Podawać z orzechami włoskimi, które są niezbędnym źródłem zdrowych tłuszczy.
- śniadanie 670 kalorii- ostatnią propozycją na śniadanie w chorobie Basedowa jest koktajl ananasowy w towarzystwie francuskich tostów z truskawkami i wysoko proteinowym masłem orzechowym.