Co jeść na kolację przy chorobie Basedowa – Przykład diety

Co jeść na kolację przy chorobie Basedowa – Przykład diety

Co jeść na kolację przy chorobie Basedowa – Przykład diety

Choroba Basedowa to inaczej rzecz ujmując nadczynność tarczycy. Schorzenie to nieodłącznie związane jest z wieloma dolegliwościami, jednak zbilansowana dieta, bogata w odpowiednie składniki odżywcze, skutecznie pomaga te dolegliwości łagodzić. Tak więc co jeść na kolację przy chorobie Basedowa?

Co jeść na kolację przy chorobie Basedowa?- rola diety

Niedoczynność tarczycy, czyli wspomniana już choroba Basedowa jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń w naszym kraju. Szacuje się, że nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy dotyka ponad 22% całego społeczeństwa. Jest to choroba, która powodowana jest głównie przez nadmierną produkcję hormonów tego narządu. Nie da się ukryć, że sposób w jaki objawia się ta choroba, a także późniejsze schorzenia z którymi muszą borykać się pacjenci potrafią być bardzo uciążliwe. Niezwłocznie jednak po postawieniu przez lekarza odpowiedniej diagnozy wdraża się leczenie zarówno farmakologiczne, a także polegające na dobraniu odpowiedniej diety. Edukacja żywieniowa pacjenta jest bowiem kluczem do łagodzenia objawów dolegliwości. Chorobie Basedowa często towarzyszą zwiększone tempa przemian metabolicznych, a co za tym idzie pacjenci szybko tracą na wadze, a to z kolei jest nieodłącznie związane z ryzykiem powstania niedoboru składników odżywczych. Można więc śmiało powiedzieć, że rola diety w leczeniu nadczynności tarczycy spełnia jedną z kluczowych ról, szczególnie jeśli chodzi o wspomaganie leczenia. To właśnie ona zapobiegnie przez wyniszczeniem organizmu, a także dostarczy pacjentowi odpowiednią ilość energii do walki z tym schorzeniem.

Co jeść na kolację przy chorobie Basedowa?- zasady diety

Wspomniane już zostało, że przy chorobie Basedowa to właśnie dieta stanowi główne wsparcie w terapii. Zaburzenie to znacznie wpływa na zaburzenie tempa przemian metabolicznych. Także zaleca się znaczne zwiększenie podaży przyjmowanej energii nawet o 20%, niż zwyczajowe zapotrzebowanie zwyczajowe w przypadku danej osoby. Co więcej, jeśli niedoczynność tarczycy znacznie postępuje to może być wymagane nawet to, by zwiększyć daną podaż nawet o około 50 aż do 80% niż wynosi zapotrzebowanie zwyczajowe. Co więcej należy ściśle przestrzegać tego, by posiłki składały się z produktów wysokoenergetycznych jak np. orzechy włoskie, oleje czy chociażby awokado lub nasiona oraz duże ilości suszonych owoców. Niemniej jednak w momencie, kiedy pacjent będzie kontrolował i wyrówna poziom hormonów, trzeba powrócić do normalnej kaloryczności diety. Zaleca się również zwiększenie podaży białka, które powinno wynosić od 110 do nawet 130 gramów na dobę. Warto również wiedzieć, że znaczne zwiększenie się tempa przemian metabolicznych będzie prowadziło również do zwiększenia się w organizmie negatywnych form reaktywnego tlenu. Wówczas zaleca się by dieta przy chorobie Basedowa bogata była w antyoksydanty. Dodatkowo należy liczyć się z tym, że nadczynność tarczycy może przyczynić się do rozwoju wtórnej osteoporozy więc dieta powinna być również bogata w wapń i kwasy omega-3.

Co jeść na kolację przy chorobie Basedowa?- przykład diety

Zgodnie z tym co zostało powyżej napisane, osoby cierpiące na chorobę Basedowa mogą komponować kolację z następujących składników:

  • chudych mięs wraz z jajami i rybami- jednak ryby należy spożywać z dużą rozwagą, około jeden raz w tygodniu, ze względu na wysokie ilości jodu w nich zawarte.
  • sosy i dipy na bazie olejów pochodzenia roślinnego, czyli oleju rzepakowego, oleju lnianego lub oliwy z oliwek, a także można dodać do nich awokado lubo orzechy.
  • pieczywa, kasze i makarony koniecznie pełnoziarniste
  • warzyw i owoców, jednak tylko i wyłącznie tych które bogate są w antyoksydanty jak np. szpinak, porzeczki, wiśnie lub morele.
  • mleka i produkty mleczne, które bogate są w wapń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *